Wpuścili wykonawcę przed podpisaniem umowy. Sąd unał, że nie było przestępstwa

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2018 12:09

Sąd Rejonowy w Bełchatowie uniewinnił byłego wicedyrektora i byłą kierowniczkę inwestycji w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w tym mieście. Bełchatowska prokuratura stawiała im zarzut narażenia szpital na ponad 300 tys. zł strat w przetargu w 2016 roku.

Prokuratura stawiała zarzut narażenia szpital na ponad 300 tys. zł strat. Fot. PTWP

Sprawa w wyniku, której zarówno były wicedyrektor, jak i kierowniczka stracili pracę dotyczyła przetargu na remont oddziału okulistycznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II, który odbył się w sierpniu 2016 r.

Jak przypomina portal naszemiasto.pl szpital miał tylko miesiąc na przeprowadzenie prac, bo na taki czas zgodę na zamknięcie oddziału wydał wojewoda. Do pierwszego przetargu nie zgłosił się żaden oferent, a do drugiego tylko jedna firma.

Oferta na 324 tys. zł nieznacznie przekraczała budżet szpitala zaplanowany na inwestycję. Placówka dysponowała na remont kwotą 273 tys. zł, ale miała też przyrzeczone dodatkowe fundusze z Urzędu Marszałkowskiego, które mieli przyznać radni podczas sierpniowej sesji.  Z własnych środków szpital musiałby więc dołożyć 6 tys. zł.

Kierowniczka inwestycji, podlegająca wicedyrektorowi ds. technicznych, chcąc zdążyć z remontem  wpuściła ekipy budowlane na oddział jeszcze przed podpisaniem umowy na remont i oficjalnym rozstrzygnięciem przetargu.

Bełchatowska prokuratura postawiła wicedyrektorowi zarzut niedopełnienia obowiązku nadzoru nad pracownicą, a kierowniczce zarzut przekroczenia uprawnień i wejścia w porozumienie z wykonawcą, czym mieli narazić szpital na ponad 300 tys. zł strat.

Sad nie podzielił takiego stanowiska. W uzasadnieniu wyroku napisał, że działania oskarżonych zapewniły efektywność ekonomiczną wydatków.

Więcej: belchatow.naszemiasto.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum