Wolontariuszem w szpitalu niełatwo być

Autor: gazetaprawna.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 25 września 2014 11:17

Wolontariusze mogą wykonywać świadczenia m.in. na rzecz podmiotów leczniczych w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej - stanowi Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r. Niełatwo być jednak wolontariuszem w placówce ochrony zdrowia.

Wolontariuszem w szpitalu niełatwo być

Gazeta Prawna omawia regulacje prawne dotyczące wolontariatu (Jakie przepisy regulują pracę wolontariuszy w Polsce, 25.09.2014) i zauważa, że ”chociaż nad Wisłą jest to zjawisko znacznie mniej powszechne na Zachodzie, to dorosłych wolontariuszy liczy się w milionach”. Dodajmy jednak, że ochotników działających w sektorze ochrony zdrowia nie jest wielu. Stworzenie warunków, by mogli pomagać pacjentom i lecznicom jest jednym z najtrudniejszych organizacyjnie i prawnie problemów.

- To jest jeden z głównych powodów braku wykorzystania ogromnego potencjału, który tkwi w wolontariacie. Placówki szpitalne ciągle nie są przygotowane do podjęcia współpracy z wolontariuszem. Brakuje osób odpowiedzialnych za wolontariuszy, nie ma sprawnej koordynacji, nie wiadomo, co z tym wolontariuszem zrobić. Wreszcie nie ma osób odpowiedzialnych za profesjonalne skonstruowanie określonych umów zabezpieczających interesy zarówno szpitali, jak i samych wolontariuszy - mówiła nam Ewa Kosiedowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Słupsku.

WięcejWolontariusz w szpitalu - tak, ale tylko przeszkolony

Przedstawiciele placówek zdrowia, jak i sami wolontariusze zgadzają się co do jednego: aby wolontariusz mógł być przydatny- nie tylko dla samego chorego, ale też dla zarządzającego placówką medyczną - musi być profesjonalnie przygotowany, a więc przeszkolony, znający doskonale specyfikę oddziału i potrzeby chorych.

- Wolontariusz to musi być osoba cechująca się odpowiedzialnością, empatią, a przy tym doskonale znająca zakres czynności, które może wykonywać przy pacjencie. Taki wolontariusz może być pomocny samą swoją obecnością, rozmową z pacjentem, ale też może wspomagać zespół pielęgniarski przy karmieniu i codziennej higienie chorego - podkreślił dr Zbigniew Popow, ordynator oddziału opieki paliatywno-hospicyjnej NZOZ Szpital w Puszczykowie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum