Wołomin: Twój Ruch protestuje przeciwko "szpitalnej klauzuli sumienia"

Autor: MS,TVN24/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2014 10:10

Twój Ruch rozpoczął w Wołominie akcję "Dzieci Chazana". Przed tamtejszym szpitalem działaczki pokazują zdjęcia dzieci z wadami i protestują przeciwko używaniu klauzuli sumienia przez całą placówkę. Ich manifestację zakłócają środowiska katolickie i pro-life.

Jak twierdzą przedstawicielki Twojego Ruchu, tą manifestacją przed szpitalem w Wołominie chcą zainaugurować akcję ogólnopolską. W ich ocenie dyrektor szpitala powiedział wyraźnie, że niestety, ale nie będą tutaj wykonywane zabiegi aborcji. Taka postawa jest niezgodna z obowiązującym w Polsce prawem. Zgodnie z nim nie ma czegoś takiego, jak klauzula sumienia placówki.

Pikieta Twojego Ruchu spotkała się z protestami działaczy pro-life. Skandowali oni między innymi: "Tylko idiota, głosuje na Palikota".

Działaczki Twojego Ruchu przyznały także, że lekarze podpisujący klauzulę sumienia mogą leczyć w szpitalach katolickich, ale nie powinni być dyrektorami publicznej placówki. Podkreśliły też, że każda kobieta może urodzić dziecko zdrowe i chore, ale każda, która ma prawo do aborcji, może jej dokonać i musi mieć prawo dokonać jej w publicznej placówce.

Dyrektor szpitala w Wołominie Andrzej Gruza zaznaczył, że zapis w statucie oznacza ochronę życia w ogóle. Dodał też, że bezwzględna ochrona życia jest wpisana w naturę szpitala i w specyfikę zawodu lekarza a zapis ten rozumiany jest bardzo szeroko, nie tylko dotyczy bezwzględnej ochrony życia poczętego, ale też starczego, cierpiącego.

Nieco inaczej na tę kwestią patrzy Piotr Najbuk z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka sp.k. Wyjaśnia on, że wskazany zapis w istocie dotyczy możliwości i zasad przerywania ciąży w Polsce, a także możliwości stosowania klauzuli sumienia.Jak zaznacza, klauzula sumienia nie może jednak dotyczyć podmiotu leczniczego jako całości, bowiem nie ma czegoś takiego jak "sumienie instytucji".

- Jeżeli w tej sytuacji radni powiatu przyjęli uchwałę, z której wynika zakaz przerywania ciąży, to jest to działanie, które może zostać uznane za niedopuszczalne, a w rezultacie taka uchwała może zostać unieważniona jako naruszająca ustawowo zabezpieczone prawo pacjentów do planowania rodziny. Art. 79 ustawy o samorządzie powiatowym stanowi bowiem, że uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna - tłumaczy Najbuk.

Najbuk podkreśla, że szpital który zawarł umowę z NFZ przewidującą również zabiegi przerywania ciąży nie ma prawnej możliwości odmowy udzielenia świadczenia pacjentce, której przysługuje prawo do przerwania ciąży.

Pogląd ten podziela prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, który wyjaśnia, że na pewno będzie protestował, jeżeli zdarzy się, że takie stawianie sprawy przez szpital ograniczy dostęp do technologii medycznych XXI wieku, które są dostępne w innych szpitalach. Nie można bowiem w jego ocenie różnicować poziomu usług szpitali skoro mają jednego płatnika i kontraktują takie same czy podobne zakresy świadczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum