Wolne dni dawców krwi do odpracowania?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2009 11:15

Rzecznik Praw Obywatelskich na wniosek Związku Zawodowego

Problem dotyczy głównie górników zatrudnionych pod ziemią, otrzymujących od 1 stycznia tego roku decyzje ZUS o możliwości przejścia przez nich na wcześniejszą emeryturę po 25 latach pracy dopiero po odpracowaniu tych okresów. Niektórzy górnicy, honorowi dawcy krwi otrzymali już decyzje ZUS, nakazujące im odpracowanie nawet 100 dni - pisze „Gazeta Prawna”.

Jak powiedział Bogusław Ziętek, lider „Sierpnia 80”, wobec honorowych krwiodawców ZUS stosuje interpretację przepisów zmuszającą ich do odpracowywania - za jeden dzień wolny, w którym oddali krew - całego miesiąca, w którym ten dzień wolny wzięli, mimo przepracowania w nim pozostałych dni roboczych.

Taką wykładnię Ziętek uznał za „szalenie niesprawiedliwą”. - To rażące naruszenie zasady, że prawo nie może działać wstecz - powiedział. - Górnicy oddawali krew na apele, ratując wielokrotnie życie ludzkie, także podczas katastrof i tragedii, których Śląsk doświadcza często. Połowa z oddawanej na Śląsku krwi pochodziła od nich. Teraz za swoje poświęcenie (...) mają być karani obowiązkiem odpracowywania całego miesiąca za jeden dzień, który poświęcili na ten szczytny cel - mówi Bogusław Ziętek.

Jak stwierdził lider „Sierpnia 80”, choć zmiana właściwej ustawy nastąpiła w 2005 r. obowiązek odpracowywania takich nieobecności sięga czasu pracy od 1991 r. Ocenił, że skutki tego uregulowania spowodują wydłużenie pracy pod ziemią niektórych pracowników nawet o kilka lat, sprawiając, że prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę stanie się dla nich fikcyjne.

Równolegle z wnioskiem do RPO o zbadanie odpowiednich przepisów oraz ich interpretacji przez ZUS związek zwróci się do rządu o ich naprawę. Działacze związkowi zaznaczyli przy tym, że problem sygnalizowali już podczas spotkań z przedstawicielami rządu pół roku temu. Od tego czasu nie nastąpiła jednak żadna reakcja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum