Wojsko powoła ok 200 tys. rezerwistów. Szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 grudnia 2022 12:00

Centralne Wojskowe Biuro Rekrutacji zapowiedziało powołanie w przyszłym roku maksymalnie 200 tys. rezerwistów. Wśród powołanych znajdą się także medycy.

Wojsko powoła ok 200 tys. rezerwistów. Szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników
W 2023 roku powołanych zostanie blisko 200 tys. rezerwistów. Fot. Shutterstock
  • - Na przyszły rok wojsko planuje powołać na ćwiczenia maksymalnie 200 tys. rezerwistów – taką sama liczbę jak w latach 2021 i 2022 – powiedział szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji płk Mirosław Bryś
  • Na szkolenia będą także powoływane osoby, które wcześniej nie odbywały żadnego rodzaju służby - ich liczba wyniesie do 3 tys. i dotyczy to osób o szczególnych specjalnościach (np. medycy)
  • Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy

Szkolenia dla rezerwistów w przyszłym roku

Dodał, że na szkolenia będą powoływani głównie rezerwiści, którzy już służyli w wojsku, liczba tych, którzy nie odbywali żadnego rodzaju służby będzie "minimalna" - do 3000 - i będą to osoby o szczególnych specjalnościach, np. medycy. - Nie ma żadnych drastycznych zmian w zakresie powoływania i realizacji szkoleń wojskowych - zapewnił.

Jak powiedział Bryś, jego spotkanie z mediami w czwartek w Warszawie, to efekt "zawirowań informacyjnych dotyczących sposobu powoływania i szkolenia rezerw osobowych", wymagających sprostowania i wyjaśnienia.

Podkreślił, że projekt rozporządzenia MON w sprawie powołania do służby czynnej na bieżący rok, w tym na ćwiczenia rezerwy, opiewa na maksymalnie 200 tys. osób i "jest praktycznie tożsamy" z rozporządzeniami na rok 2022 i 2021. - To są takie same liczby - zadeklarował.

- Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej - mówił Bryś. - W głównej mierze te osoby w przyszłym roku będziemy zapraszać do udziału w ćwiczeniach rezerwy - dodał.

Te ćwiczenia mają trwać nie dłużej niż dwa tygodnie, podczas których żołnierze mają się zapoznać z nowym uzbrojeniem i sprzętem oraz obecnymi uwarunkowaniami służby.

- Mam nadzieję, że to pozwoli tym żołnierzom odświeżyć nawyki i przygotować ich do obsługi sprzętu, który trafia do jednostek wojskowych - powiedział Bryś.

Miejsca dla osób bez przeszkolenia

- W sposób minimalny na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby, które do tej pory nie przeszły przeszkolenia wojskowego - zapewnił. - To będą minimalne liczby; zakładamy, że to będzie do trzech tysięcy - powiedział płk Bryś. Kryterium będą przydatne wojsku specjalności, powoływani mogą być np. lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, informatycy, kierowcy i prawnicy.

Chodzi o osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie odbywały w jednostce wojskowej szkolenia zakończonego przysięgą. Wojskowe centra rekrutacji mają uzupełniać dane osobowe tych rezerwistów i przedstawiać im propozycje odbycia ćwiczenia. - Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na takie ćwiczenie - powiedział Bryś. Ćwiczenie ma trwać dwa dni i odbywać się z zasady w weekendy.

Jak powiedział szef CWCR, celem ćwiczenia w przypadku tych osób będzie zapoznanie się ze sprzętem wojskowym, podobnie jak w akcji dobrowolnych weekendowych szkoleń "Trenuj z wojskiem". Ćwiczenie będzie się kończyć nadaniem przydziału mobilizacyjnego i zwolnieniem do pasywnej rezerwy.

W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia rezerwisty od czasu nadania mu kategorii przydatności do służby, zostanie skierowany do rejonowej komisji lekarskiej na badanie i zmianę kategorii.

Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy (nowa forma, wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny) do 28,5 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Zgodnie z obowiązującą od 23 kwietnia ustawą o obronie ojczyzny Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, 16 jego ośrodków zamiejscowych oraz 86 wojskowych centrów rekrutacji zastąpiło wojewódzkie sztaby wojskowe i wojskowe komendy uzupełnień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum