Wojnarowscy do TK: czy zapisy ustawy o świadczeniach rodzinnych są konstytucyjne?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 28 sierpnia 2009 10:52

Matka niepełnosprawnych dzieci walczy o zasiłki dla rodzin, które mają więcej niż jedno chore dziecko. Domaga się, by w sprawie ich nierównego traktowania wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny.

Wojnarowscy do TK: czy zapisy ustawy o świadczeniach rodzinnych są konstytucyjne?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problem w zapisach ustawy o świadczeniach rodzinnych, na podstawie których przyznawane są zasiłki. Normalnie przysługują one każdej rodzinie, jeśli dochód na członka w rodzinie nie przekracza 504 zł, a w przypadku kiedy dziecko jest niepełnosprawne - 583 zł. Zasiłki rodzinne są podstawą do tego, żeby takie rodziny mogły się starać o świadczenia pielęgnacyjne (rodzicom, którzy rezygnują z pracy na rzecz opieki nad chorym dzieckiem) w wysokości 420 zł, a także zasiłków na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego.

Rodzina Barbary Wojnarowskiej korzystała z zasiłku pielęgnacyjnego, ale po tym, gdy jej mąż dostał w pracy nagrodę i podwyżkę – zasiłek przestał im przysługiwać. Wyliczyła jednak, że gdyby w ustawie był zapis o większym dochodzie dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem niepełnosprawnym - to jej rodzina (i inne w tej samej sytuacji) dalej mogłaby korzystać z pomocy finansowej - pisze Gazeta Wyborcza.

Zdaniem Wojnarowskiej, prawo polskie w nierówny sposób traktuje rodziny z więcej niż jednym niepełnosprawnym dzieckiem. Ustawodawca nie przewidział, że takie rodziny zwyczajnie potrzebują tych pieniędzy więcej.

Obliczyła, że na leczenie i rehabilitację swoich dzieci 10-letniej Moniki i o 12-letniego Mateusza, cierpiących na dysplazję kręgosłupowo-przynasadową, która powoduje deformację stawów, kręgosłupa i kończyn, a także zaburzenia wzrostu oraz dysfunkcję narządów ruchu – wydaje dwa razy więcej, a zasiłek otrzymuje jeden.

Wyliczenia przedstawiła podczas rozprawy w Wojewódzkim Sadzie Administracyjnym w Białymstoku. Odwołała się do niego po tym, jak Biuro ds. Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w Łomży nie przyznało jej rodzinie takiego zasiłku. Jej skargę odrzuciło już wcześniej Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

- Wnoszę, by sąd nie ogłaszał jeszcze orzeczenia w tej sprawie, a wcześniej zwrócił się z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego, czy zapisy ustawy o świadczeniach rodzinnych są konstytucyjne i nie naruszają podstawowej zasady równości wobec prawa - mówiła wczoraj w sądzie.

Wkrótce okaże się, czy sąd przychyli się do jej prośby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze