Wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii odwołany. Zaważyła sprawa o znęcanie się?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 14:10

Konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii  z końcem 2017 r. straci swoje stanowisko - poinformowała w środę (20 grudnia) wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Decyzja związana jest z nieprawomocnym wyrokiem sądu, jaki ciąży na mężczyźnie.

Wojewoda świętokrzyska przyznała, że nie bez znaczenia dla jej decyzji był ciążący na mężczyźnie nieprawomocny wyrok sądu. Sprawa dotyczy znęcania się nad żoną. Fot. Fotolia

- Wyczerpała się formuła współpracy z panem konsultantem ds. psychiatrii - przekazała Wojtyszek.

Dodała, że nie bez znaczenia dla jej decyzji był ciążący na mężczyźnie nieprawomocny wyrok sądu. Sprawa dotyczy znęcania się nad żoną.

W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia, które kilka tygodni temu wystąpiło do wojewody o odwołanie mężczyzny ze stanowiska konsultanta wojewódzkiego.

- Faktycznie, kontaktował się z nami resort i te informacje też nie są bez znaczenia. Po analizach i rozmowie z panem konsultantem doszliśmy do wniosku, że to będzie najlepsze rozwiązanie - zaznaczyła Wojtyszek.

Wojewoda dodała, że nie jest to ostatnia zmiana na stanowiskach wojewódzkich konsultantów.

- Nastąpią one od pierwszego stycznia, ponieważ uważam, że końcówka roku to najlepszy moment na podsumowanie pewnych działań, ich analizowanie i rozpoczęcie nowych - przekazała Wojtyszek.

Nominację na funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii Andrzej F. otrzymał w 2016 r.

W kwietniu b.r. Sąd Rejonowy w Kielcach uznał go za winnego znęcania się nad żoną - fizycznego i psychicznego - przez kilka lat. Z akt sprawy wynika, że mężczyzna w czasie wszczynanych awantur domowych, będąc pod wpływem alkoholu, m.in. wyzywał kobietę, groził uszkodzeniem ciała, popychał, zepchnął ją też ze schodów.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Jan Klocek, sąd orzekł wobec F. karę roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Ma też zapłacić 3 tys. zł grzywny oraz żonie - 5 tys. zł zadośćuczynienia.

Wyrok nie jest prawomocny - w styczniu ma się odbyć rozprawa apelacyjna.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum