Wojewoda unieważnił wałbrzyską uchwałę o obowiązku szczepień przeciwko Covid-19

Autorzy: IB; oprac. IB • Źródło: Rzeczpospolita19 maja 2021 16:57

W Wałbrzychu nie będzie obowiązku szczepienia się przeciwko Covid-19. Wojewoda dolnośląski uchylił uchwałę Rady Miasta.

Wojewoda unieważnił wałbrzyską uchwałę o obowiązku szczepień przeciwko Covid-19
Uchwała została przyjęta pod koniec kwietnia Fot. Archiwum
  • Uchwała została przyjęta pod koniec kwietnia z inicjatywy prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja
  • W ocenie wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego rada przekroczyła swoje kompetencje
  • Regulacje porządkowe przyjmowane przez rady gmin nie mogą być regulacjami, które są w kompetencjach państwa - uważa wojewoda

Jak informuje Rzeczpospolita, w ocenie wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego rada przekroczyła swoje kompetencje, przyjmując uchwałę o obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących w mieście.

Uchwała została przyjęta pod koniec kwietnia z inicjatywy prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Wojewoda argumentuje

Według lokalnego serwisu walbrzych.dziennik.pl, w ocenie prawnej wojewoda dolnośląski powołał się na siódmy artykuł konstytucji, który mówi o tym, że organy władzy mogą działać w granicach prawa.

Jak stwierdził wojewoda, oznacza to, że regulacje porządkowe przyjmowane przez rady gmin nie mogą być regulacjami, które są w kompetencjach państwa. - Ze smutkiem stwierdzam, że mamy do czynienia z drugim przypadkiem, jeżeli chodzi o radę miejską Wałbrzycha, pewnej uzurpacji praw, których rada miejska nie ma. Wcześniej to była uchwała o plastiku - przypomniał Jarosław Obremski.

Przypomnijmy. Samorząd Wałbrzycha nie jest odosobniony, jeśli chodzi o podejście do obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. W poniedziałek samorządowcy - prezydenci i marszałkowie - wysłali swoje oświadczenie do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Napisali w nim, że „szczepienia przeciw COVID-19 powinny zostać uznane w Polsce za obowiązkowe”.

Samorządowcy popierają Wałbrzych

„W pełni popieramy działanie wałbrzyskich radnych, którzy z inicjatywy prezydenta, doktora nauk medycznych Romana Szełemeja, przygotowali uchwałę mającą na celu aktywną walkę z zakażeniem SARS-CoV-2 oraz ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się COVID-19. Kluczowe znaczenie ma zaszczepienie jak największej części społeczeństwa - optymalnie całości populacji, jak to miało miejsce w przypadku obowiązkowych szczepień na gruźlicę, polio, ospę czy odrę” - napisali w piśmie do premiera i szefa resortu zdrowia.

Zdaniem samorządowców, w stanie wyższej konieczności i zagrożenia zdrowia oraz życia publicznego wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 to najszybszy i jak na razie najskuteczniejszy ze sposobów, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej oraz jej ciężkiego przebiegu wymagającego hospitalizacji.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum