×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały radnych Bydgoszczy ws. in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 maja 2017 16:24

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz w piątek (5 maja) stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro w latach 2017-2020". Uznał, że uchwała "w sposób istotny naruszyła prawo".

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały radnych Bydgoszczy ws. in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Miasta uchwałę przyjęła 29 marca stosunkiem głosów 15:12; za głosowali radni koalicji PO-PSL, a przeciwni byli radni PiS. Wnioskodawcą programu, przewidującego dofinansowanie zabiegów in vitro, był mieszkaniec miasta, poseł Michał Stasiński (wówczas Nowoczesna, obecnie klub PO), a dokument poparł podpisami wymagany tysiąc mieszkańców.

Zgodnie z uchwałą program miałby być realizowany od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r.

Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym wskazał, że przyjęty uchwałą program został opracowany przez partię Nowoczesna wraz ekspertami, a organy gminy w tym nie uczestniczyły. Jego zdaniem z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych wynika, że opracowanie programu polityki zdrowotnej jest zadaniem własnym gminy.

W związku z tym wojewoda napisał, że "należy podać w wątpliwość możliwość scedowania zadania własnego gminy z zakresu ochrony zdrowia, jakim jest opracowanie programu polityki zdrowotnej, na podmiot zewnętrzny".

Wojewoda wyraził też zastrzeżenia do legalności wprowadzenia autopoprawek do programu po zaopiniowaniu go przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji 4 stycznia 2017 r. Zostały one złożone: 22 marca 2017 r. i na sesji 29 marca 2017 r.

Podniósł również, że program zaopiniowany przez Agencję i przyjęty przez radnych to w istocie dwa różne dokumenty. Do zaopiniowania przekazano program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2016-2019", a uchwalono program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2017-2020".

Oba dokumenty różnią się nie tylko okresem realizacji, ale też treścią. Odmiennie uregulowano wysokość dofinansowania kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej do programu.

W pierwotnym dokumencie było to 100 proc., a w wersji przyjętej przez radnych - 80 proc. kosztów. Najpierw również przewidywano kwalifikowanie do programu rocznie ok. 240 par, a później - ok. 100. Pierwotnie koszt realizacji programu określono na poziomie ok. 3,6 mln zł, a w przyjętej uchwale - na poziomie ok. 1,5 mln zł.

W ocenie wojewody program, po dokonaniu tak istotnych zmian przez wnioskodawcę, powinien podlegać procedurze ponownego zaopiniowania.

W rozstrzygnięciu podniesiono też inne zastrzeżenia, m.in. odnoszące się do finansowania programu z budżetu na promocję miasta i konieczności uzgodnienia przeniesienia środków przeznaczonych na to środków na ten cel z prezydentem miasta.

Wydanie rozstrzygnięcia poprzedziło wystąpienie do przewodniczącego Rady Miasta o przedstawienie dokumentów związanych ze sprawą i jego odniesienie się do zarzutów. Część wyjaśnień przewodniczącego została przyjęta przez wojewodę.

Na wydane rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem wojewody kujawsko-pomorskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum