Wojewoda pomorski zawiadomił prokuratora o podejrzeniu nieuprawnionego obrotu lekami

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 12:51

Wojewoda pomorski zawiadomił w czwartek (2 lipca) Prokuraturę Rejonową Gdańsk - Śródmieście o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jeden z podmiotów leczniczych działający w województwie pomorskim.

Wojewoda pomorski zawiadomił prokuratora o podejrzeniu nieuprawnionego obrotu lekami
Ilości leków zakupionych przez poddany kontroli podmiot są niewspółmierne do prowadzonej działalności, Fot. Fotolia

Jak informuje nas Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody, w wyniku podjętych w czerwcu, na polecenie wojewody, czynności ustalono, że ilości leków zakupionych przez poddany kontroli podmiot są niewspółmierne do prowadzonej działalności.

Kontrolerzy jednoznacznie ustalili, że brak jest wzajemnego powiązania pomiędzy rodzajem oraz ilością zakupionych leków a charakterem i skalą działalności podmiotu leczniczego. W ocenie organu kontrolującego mogło dojść do popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym obrocie produktami farmaceutycznymi.

Powodem podjęcia czynności kontrolnych były informacje, które przesłali do wojewody wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni w Poznaniu i Krakowie. Z korespondencji wynikało, że jeden z zarejestrowanych na Pomorzu podmiotów dokonuje w innych województwach dużych zamówień leków.

Istniało prawdopodobieństwo, że ilość zamawianych deficytowych medykamentów jest nieadekwatna do świadczonych usług i może być przedmiotem obrotu lekami w ramach tzw. odwróconego łańcucha.

Ponieważ podmiot leczniczy, o którym mowa, jest wpisany do - prowadzonego przez wojewodę pomorskiego - rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, zdecydowano o podjęciu stosownych czynności wyjaśniających. W podjętych działaniach inspektorom wojewody towarzyszyli konsultanci wojewódzcy.

O ustaleniach kontrolerów wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zawiadomił w czwartek (2 lipca) prokuraturę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum