Wojewoda mazowiecki pogodził się z wyrokiem sądu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2009 12:08

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski nie odwoła się od wysokości odszkodowania za zamianę bliźniaczek. Uznał, że straty, jakie poniosły rodziny, którym zamieniono dzieci 25 lat temu, nie podlegają dyskusji.

Wyrok w procesie o zamianę 25 lat temu niemowląt w jednym ze stołecznych szpitali zapadł 2 kwietnia br. Stołeczny Sąd Okręgowy przyznał rodzicom i dzieciom łączną kwotę 1,9 mln zł zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Pieniądze mają zapłacić wojewoda mazowiecki - jako reprezentant Skarbu Państwa w województwie i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Do zamiany dzieci doszło w styczniu 1984 w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej, który wówczas należał do Akademii Medycznej (dziś Uniwersytet Medyczny). Na oddział w tym samym czasie trafiły bliźniaczki państwa O. oraz córka rodziny W. Dzieci, urodzone w grudniu 1983, były chore na zapalenie płuc. Po dwóch tygodniach rodzice odebrali dziewczynki ze szpitala.

Po 17 latach okazało się, że Nina O. - formalnie siostra bliźniaczka Katarzyny O. - jest biologiczną córką rodziny W., natomiast wychowywana w tej rodzinie Edyta W. jest biologiczną córką państwa O. Sprawa wyszła na jaw dzięki koleżankom dziewcząt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum