Wodzisław Śl.: pozwał za kopcący komin i wygrał, miasto zapłaci na szpital chorób płuc

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 11:57

Wodzisław Śląski musi zapłacić z budżetu miasta 5 tys. zł na Wojewódzki Szpital Chorób Płuc. Taki wyrok wydał wodzisławski sąd w sprawie z powództwa Jacka Szymury przeciwko miastu i Ochotniczej Straż Pożarnej w Radlinie II za niewystarczającą walkę ze smogiem.

Wodzisław Śl.: pozwał za kopcący komin i wygrał, miasto zapłaci na szpital chorób płuc
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przedmiotem sporu był gryzący dym wydobywający się z komina miejskiego budynku, w którym działa OSP. Teraz oprócz kary pieniężnej nałożonej na miasto, także zatruwający okolice komin musi przestać dymić.

Autor pozwu mieszka w pobliżu Ochotniczej Straży Pożarnej Radlin II. Zarówno on, jak i jego pozostali sąsiedzi, przez lata musieli znosić uciążliwy dym, który wydobywał się z komina OSP i zasnuwał całą okolicę. Ponieważ budynek straży jest własnością miasta i to miasto kupuje opał, pan Jacek niejednokrotnie apelował do władz Wodzisławia o zajęcie się problemem. Bezskutecznie.

W tej sytuacji, w grudniu ubiegłego roku do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim skierował pozew przeciwko miastu i OSP. Wnosił o to, aby komin przestał zatruwać okolicę, by w budynku OSP doszło do wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne, niepowodujące zagrażających zdrowiu, życiu i mieniu immisji zapachowych, pyłowych i zadymienia. Miał zgromadzone dowody: filmy, zdjęcia pokazujące jak dymi komin.

12 czerwca sąd nakazał pozwanym, by "zaniechali naruszeń (...) polegających na emisji dymów z pieca (...) w terminie 4 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia. Dodatkowo miasto musi zapłacić 5 tys. zł na rzecz szpitala płucnego oraz zwrócić mężczyźnie 4 217 zł kosztów procesu.

Więcej: www.nowiny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum