Wnioski o obniżenie opłat komorniczych rozpatrzy sąd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 11:28

Wnioski o obniżenie opłaty z egzekucji będą składane bezpośrednio do sądu.

Zdecydował w piątek (12 lutego) Sejm, odrzucając poprawkę Senatu przewidującą możliwość składania takiego wniosku bezpośrednio do komornika.

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji przewiduje m.in. możliwość składania przez dłużników wniosków o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję. Wnioski takie miałyby być składane do sądu.

Możliwość wnioskowania do sądu o obniżenie opłaty w trybie skargi na działania komornika funkcjonowała już przez trzy lata do 2007 r. Jak podawało ministerstwo sprawiedliwości, do sądów wpłynęło wówczas ok. 12 tys. takich wniosków.

Według innych zapisów nowelizacji ustawy o komornikach, uregulowane mają zostać m.in. sprawy postępowań dyscyplinarnych wobec komorników sądowych, asesorów i aplikantów komorniczych, które do tej pory były częściowo regulowane tylko na mocy rozporządzenia ministra. Rozpatrywaniem postępowań dyscyplinarnych miałaby zajmować się komisja złożona z 22 osób i powoływana przez Krajową Radę Komorniczą. Kadencja komisji ma trwać cztery lata. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum