Włochy: wraca temat dostępności in vitro dla par homoseksualnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2015 10:22

We Włoszech wraca temat dostępności in vitro dla par homoseksualnych oraz korzystania z komórek rozrodczych dawców zewnętrznych - powiedziała PAP włoska dziennikarka Angela Ambrogetti. W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny podważył niektóre zapisy ustawy.

Włochy: wraca temat dostępności in vitro dla par homoseksualnych
We Włoszech wraca temat dostępności in vitro dla par homoseksualnych, Fot. Fotolia

Zakaz korzystania z komórek dawców zewnętrznych, klonowania, handlu organami i macierzyństwa surogatywnego, a także zakaz tworzenia embrionów w ramach eksperymentów wprowadziła we Włoszech ustawa z 2004 roku.

Jak mówi PAP włoska dziennikarka, watykanistka Angela Ambrogetti, ustawa zezwalała na zapłodnienie podczas jednego zabiegu tylko trzech komórek jajowych.

W 2014 roku Trybunał Konstytucyjny podważył część tej ustawy, m.in. w kwestii zapłodnienia przy użyciu komórek dawców zewnętrznych oraz tworzenia jednorazowo tylko trzech embrionów. W mocy pozostał zakaz stosowania in vitro w przypadku osób samotnych i par homoseksualnych.

- Po orzeczeniu Trybunału powróciła dyskusja na temat etyki. Wraca sprawa chęci posiadania potomstwa przez pary homoseksualne i zapłodnienia z udziałem komórek dawcy spoza związku. Mówi się o godności człowieka i o genetycznej manipulacji, o ryzyku poczęcia i rodzenia dzieci, które mają być dawcami dla żyjącego rodzeństwa z problemami zdrowotnymi - podkreśla Ambrogetti.

Odnosząc się do stanowiska Watykanu w kwestii in vitro, dziennikarka zaznaczyła, że "istnieje tu problem natury etycznej ze względu na embriony, które nie zostają wszczepione", a "dla Kościoła katolickiego embrion to już człowiek i zniszczenie go jest formą zabójstwa - tej samej wagi, co aborcja".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum