Włochy: władze szpitala ukarały medyków, którzy odmawiali zaszczepienia się przeciwko COVID-19

Autor: MS • Źródło: PAP27 maja 2021 10:03

Pięciu medykom w oddziale służby zdrowia w Brindisi we Włoszech wstrzymano pensje i nakazano odsunięcie od pracy. To kara  za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19.

Włochy: władze szpitala ukarały medyków, którzy odmawiali zaszczepienia się przeciwko COVID-19
We Włoszech medycy, którzy nie chcieli się szczepić zostali pozbawieni pensji i odsunięci od pracy; Fot. Shutterstock
  • W jednym z włoskich miast kierownictwo miejscowej służby zdrowia surowo ukarało personel medyczny, który konsekwentnie odmawiał zaszczepienia się przeciwko COVID-19
  • Nałożone kary dyscyplinarne to: wstrzymanie wypłaty pensji i zawieszenie w obowiązkach w pracy do końca roku
  • We Włoszech trwa dyskusja na temat nałożenia obowiązku szczepień na COVID-19 na personel medyczny. Pomimo jej braku, większość medyków z własnej woli poddaje się szczepieniom

 

We Włoszech nie ma obowiązku przyjęcia preparatu przez personel medyczny a mimo to zaszczepiła się zdecydowana większość pracowników służby zdrowia. Są jednak wyjątki, takie jak w oddziale służby zdrowia w Brindisi. 

Jak podaje dziennik "Corriere della Sera" wymierzenie kary w Brindisi to finał próby sił, trwającej w miejscowym oddziale służby zdrowia od kilku miesięcy między jego kierownictwem a czterema pielęgniarzami i technikiem z laboratorium, którzy odmówili zaszczepienia się.

Nie chcieli się szczepić - otrzymali dyscyplinarkę

 

Władze oddziału wielokrotnie apelowały do pracowników o zaszczepienie, kierowano do nich też prośby o uzasadnienie odmowy. Wszystkie te zabiegi zostały przez niezaszczepiony personel medyczny zlekceważone. Ostatnie wezwanie personel otrzymał 21 maja i znów spotkało się ono z negatywną reakcją. Niektórzy poprosili nawet o to, by mogli wznowić normalną pracę.

Po tej definitywnej odmowie otrzymali najwyższą karę dyscyplinarną. Wstrzymano im wypłaty pensji i zawieszono w obowiązkach w pracy do końca roku.

Jak się szacuje, w Brindisi jest jeszcze około 60 pracowników służby zdrowia, którzy również nie zgadzają się na szczepionkę. Każdy przypadek jest rozważany; analizowane są powody odmowy.

Trwa dyskusja na temat obowiązku szczepień dla medyków 

We Włoszech nie mija dyskusja o tym, czy wolność decyzji w sprawie zaszczepienia się przeciwko Covid-19 jest słuszna w odniesieniu do pracowników szpitali, przychodni, ambulatoriów. Kierowano apele do rządu o inicjatywę ustawodawczą dotyczącą tych z nich, którzy nie chcą się zaszczepić.

Na razie poszczególne oddziały i placówki służby zdrowia podejmują indywidualnie decyzje wobec nich. Niektórzy wysyłani są na przymusowy urlop bądź kierowani do wykonywania innych obowiązków. W mieście w Apulii zastosowano najbardziej surowe rozwiązanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum