Włochy: śledztwo ws. korupcyjnych powiązań lekarzy i firmy farmaceutycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 października 2012 08:40

Trwa dochodzenie w sprawie jednego z największych na świecie koncernów farmaceutycznych, który miał przekupywać włoskich lekarzy. Według doniesień, niektórzy specjaliści dla własnych korzyści przepisywali dzieciom większe dawki leków. Dochodzenie włoskiego wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie otrzymało kryptonim "Czyści lekarze".

Śledztwem objęto 67 lekarzy z niemal całych Włoch, z placówek prywatnej oraz publicznej ochrony zdrowia, którzy - jak ustalono - otrzymali pieniądze i różne cenne prezenty w łącznej wysokości co najmniej pół miliona euro. 

Wielka firma produkująca leki generyczne sponsorowała także ich podróże - wszystko w celu zwiększenia sprzedaży niektórych preparatów. Media podały, że dochodzenie skoncentrowano na najmłodszych pacjentach. Okazało się, że zdarzały się przypadki przepisywania dzieciom dawek, np. hormonu wzrostu, znacznie powyżej wskazań terapeutycznych.

Karabinierzy przeprowadzili 77 rewizji w mieszkaniach i gabinetach lekarskich w ponad 20 włoskich miastach, między innymi Ankonie, Bari, Cagliari, Florencji, Genui, Mantui, Mesynie, Mediolanie, Neapolu, Palermo, w Rzymie oraz Trydencie. 

W rezultacie śledztwa ustalono, że działała specjalna siatka dwunastu tzw. "informatorów naukowych" i menedżerów koncernu farmaceutycznego, których zadaniem było zawieranie nielegalnych porozumień z pracownikami ochrony zdrowia, zobowiązującymi się do przepisywania grupy leków tego producenta. 

Wymiana pieniędzy między nimi odbywała się na podstawie fałszywej dokumentacji lekarskiej i naukowej. Za rzekome ekspertyzy i opinie lekarze otrzymywali gratyfikację lub pieniądze na wyjazdy, określane oficjalnie jako międzynarodowe seminaria. Wśród podejrzanych jest także właściciel biura podróży, który uczestniczył w tym procederze. 

Wszystkim postawiono zarzuty korupcji, oszustw, udziału w grupie przestępczej i działalności na szkodę włoskiego funduszu zdrowia. 

To kolejne takie śledztwo we Włoszech, gdzie wymiar sprawiedliwości stanowczo zwalcza proceder tego rodzaju korupcji wśród lekarzy. 

Poprzednia ujawniona głośna afera dotyczyła korupcyjnych powiązań między dermatologami a międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi. 13 lekarzy otrzymało zakaz wykonywania zawodu. Zatrzymano wówczas znanego profesora z uniwersytetu we Florencji, prezesa włoskiego stowarzyszenia dermatologii. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum