Włochy: policja zarekwirowała tysiące jaj i kurczaków skażonych fipronilem

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2017 19:30

W Ankonie i Viterbo włoska policja zarekwirowała 92 tysiące jaj i 26 tysięcy kurczaków należących do dwóch różnych firm drobiowych. Badania próbek wykazały obecność fipronilu w jajach i mięsie.

Włochy: policja zarekwirowała tysiące jaj i kurczaków skażonych fipronilem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Policja zajęła trzy fermy i centrum pakowania jaj. Właścicielom postawiono zarzuty działania na szkodę zdrowia konsumentów i dostarczania na rynek skażonej żywności. Na razie nie jest jasne, czy hodowcy sami używali fipronilu, czy też dostał się on do organizmu drobiu wraz z paszą.

Specjalna jednostka karabinierów zajmująca się ochroną zdrowia obywateli przeprowadziła dotychczas 250 inspekcji w fermach hodowlanych, punktach przetwarzania i dystrybucji produktów drobiowych. W dziewięciu przypadkach, łącznie z dwoma ujawnionymi dzisiaj, stwierdzono obecność fipronilu. Badania wykazały, że wbrew zapewnieniom ministerstwa zdrowia, również we Włoszech produkowane są jaja z obecnością środka owadobójczego.

Czytaj: www.wiadomosci.onet.pl

Tymczasem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku na swojej stronie internetowej podała we wtorek (22 sierpnia) listę sklepów, do których trafił drób skażony fipronilem. Mięso było dostępne w obrocie od 1 do 6 sierpnia 2017 roku. Do Polski trafiło prawie 560 kg skażonego drobiu. Termin ważności mięsa upłynął 6 sierpnia. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że każdy konsument, który nabył i nadal posiada kwestionowane tuszki kury mięsnej może dokonać zwrotu w miejscu zakupu lub zutylizować we własnym zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze