Włochy: lekarz usłyszał zarzut umyślnego zabójstwa chorych na Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2021 14:31

Na wniosek prokuratury w Brescii na północy Włoch w areszcie domowym umieszczono ordynatora tamtejszego oddziału ratunkowego pod zarzutem umyślnego zabójstwa. Według śledczych podał dwóm pacjentom leki, które w szczycie epidemii w marcu spowodowały ich śmierć.

Włochy: lekarz usłyszał zarzut umyślnego zabójstwa chorych na Covid-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Sprawa, jak informują w środę włoskie media, dotyczy wydarzeń w szpitalu w miejscowości Montichiari.

Śledczy wraz z karabinierami ze specjalnej komórki do spraw ochrony zdrowia, którzy wszczęli postępowania, postawili zarzuty 47-letniemu ordynatorowi. Według nich specjalnie podał dwóm chorym na Covid-19 mężczyznom w wieku 61 i 80 lat leki, które spowodowały u nich niewydolność oddechową, a następnie śmierć.

Powodem wszczęcia śledztwa w tym szpitalu była zanotowana tam wyższa niż w innych placówkach w rejonie Brescii liczba zgonów na pogotowiu. Karabinierzy uznali to za "anomalię". Postanowili przyjrzeć się pięciu przypadkom. W porozumieniu z prokuraturą wszczęto dochodzenie, zbierając dokumentację oraz informacje od personelu szpitalnego.

Zgodnie z ustaleniami lekarz podał dwóm mężczyznom leki znieczulające oraz zwiotczające mięśnie tuż po ich przyjęciu na oddział i nie zastosował intubacji, co spowodowało gwałtowne pogorszenie stanu ich zdrowia, a następnie zgon.

W ramach śledztwa dokonano ekshumacji ciał trzech osób.

- To nie był błąd lekarski, ale pełna świadomość i wola zabicia - tak sędzia z Brescii, cytowany przez lokalne media, uzasadnił nakaz aresztowania lekarza.

W związku ze sprawą pojawiły się przypuszczenia, że ordynator chciał zwolnić łóżka w szczycie epidemicznego kryzysu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum