Włochy. Tysiące zawieszonych lekarzy i pielęgniarek. Nie zaszczepili się przeciwko Covid-19

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 listopada 2021 18:00

Włoska Krajowa Federacja Izb Lekarskich poinformowała we wtorek, że łącznie zawieszonych w obowiązkach zostało 2178 lekarzy, którzy nie zaszczepili się przeciwko Covid-19.

We Włoszech zawieszono w obowiązkach 2178 niezaszczepionych przeciwko Covid-19 lekarzy Fot. Shutterstock
  • We Włoszech zawieszono w obowiązkach 2178 niezaszczepionych przeciwko Covid-19 lekarzy oraz 3800 pielęgniarzy i pielęgniarek - ogłosiły we wtorek izby tych grup zawodowych
  • Dotychczas po zapadnięciu tej decyzji zaszczepiło się 522 z tych lekarzy, czyli prawie co czwarty
  • Zawiadomienie o zawieszeniu okazuje się skutecznym bodźcem skłaniającym do zaszczepienia - podkreślił prezes federacji Filippo Anelli

We Włoszech zawieszono w obowiązkach 2178 niezaszczepionych przeciwko Covid-19 lekarzy oraz 3800 pielęgniarzy i pielęgniarek - ogłosiły we wtorek izby tych grup zawodowych.

"Zawiadomienie o zawieszeniu okazuje się skutecznym bodźcem"

Dotychczas po zapadnięciu tej decyzji zaszczepiło się 522 z tych lekarzy, czyli prawie co czwarty. Obecnie liczba odsuniętych od obowiązków wynosi ponad 1650.

- Zawiadomienie o zawieszeniu okazuje się skutecznym bodźcem skłaniającym do zaszczepienia - podkreślił prezes federacji Filippo Anelli.

- Przypominamy po raz kolejny, że zaszczepienie się jest dla lekarza nie tylko prawem, ale także obowiązkiem etycznym - dodał prezes federacji, do której należy 468 tys. lekarzy.

Zawieszonych zostało też 3800 pielęgniarek i pielęgniarzy. To 0,85 proc. całego personelu.

Pracodawca ma we Włoszech takie prawo

Przypomnijmy. Włochy przyjęły w kwietniu prawo zobowiązujące każdego, kto pracuje na publicznych lub prywatnych stanowiskach w służbie zdrowia, w tym w aptekach i gabinetach lekarskich, do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 lub zawieszenia bez wynagrodzenia, chyba że pracodawca może przenieść go na inne stanowisko.

Już w maju br. w Brindisi kierownictwo miejscowej służby zdrowia surowo ukarało personel medyczny, który konsekwentnie odmawiał zaszczepienia się. Nałożone kary dyscyplinarne to: wstrzymanie wypłaty pensji i zawieszenie w obowiązkach w pracy do końca roku.

Definitywna odmowa i najwyższa kara dyscyplinarna

Jak podawał dziennik "Corriere della Sera", wymierzenie kary w Brindisi to finał próby sił, trwającej w miejscowym oddziale służby zdrowia od kilku miesięcy między jego kierownictwem a czterema pielęgniarzami i technikiem z laboratorium, którzy odmówili zaszczepienia się.

Władze oddziału wielokrotnie apelowały do pracowników o zaszczepienie, kierowano do nich też prośby o uzasadnienie odmowy. Wszystkie te zabiegi zostały przez niezaszczepiony personel medyczny zlekceważone. Ostatnie wezwanie personel otrzymał 21 maja i znów spotkało się ono z negatywną reakcją. Niektórzy poprosili nawet o to, by mogli wznowić normalną pracę.

Po tej definitywnej odmowie otrzymali najwyższą karę dyscyplinarną. Wstrzymano im wypłaty pensji i zawieszono w obowiązkach w pracy do końca roku.

Czytaj też: Tak to się robi we Włoszech. Ponad 85 proc mieszkanców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki

Czytaj też: Włoscy eksperci nie chcą uchylenia nakazu noszenia maseczek w klasach. To niebezpieczne

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum