Wlk. Brytania: sąd lekarski ws. lekarki, która urwała dziecku głowę podczas porodu

Autor: Polsat News/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2019 12:33

Zakończyła się tocząca przed trybunałem medycznym w Manchesterze sprawa przeciwko dr Vaishnavy Laxman, która podczas odbierania porodu od 30-letniej pacjentki odmówiła wykonania cesarskiego cięcia. W efekcie urwała noworodkowi głowę.

Wlk. Brytania: sąd lekarski ws. lekarki, która urwała dziecku głowę podczas porodu
Specjalistkę czekają dyscyplinarne rozprawy, podczas których zapadnie decyzja, czy straci prawo do wykonywania zawodu Fot. Archiwum

Lekarka przekonywała, że zabieg cesarskiego cięcia byłby "zbyt niebezpieczny dla płodu" - informuje za Daily Mail Polsat News.

Trybunał uznał lekarkę za winną błędów w leczeniu. Przyznał też, że nie wątpi, iż decyzje lekarki były motywowane chęcią osiągnięcia najlepszego rezultatu zarówno dla dziecka, jak i matki. Sąd medyczny zaznaczył jednak, że lekarka mogła przewidzieć konsekwencje swoich działań. Według lekarzy, gdyby od razu przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia, dziecko miałoby szansę na przeżycie.

Obecnie specjalistkę czekają dyscyplinarne rozprawy, podczas których zapadnie decyzja, czy straci prawo do wykonywania zawodu.

Do zdarzenia doszło 16 marca 2014 r. w szpitalu Ninewells w szkockim Dundee. W trakcie odbierania porodu od 30-letniej pacjentki lekarka odmówiła wykonania cesarskiego cięcia i zdecydowała, że kobieta ma urodzić siłami natury, chociaż płód był ułożony nieprawidłowo. Lekarka ciągnęła noworodka za nogi, co doprowadziło do oderwania głowy dziecka.

Więcej: www.polsatnews.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum