PAP/Rynek Zdrowia | 12-10-2018 09:23

Wlk. Brytania: lekarze specjaliści wypiszą leki z medyczną marihuaną

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało w czwartek (11 października) o zmianie przepisów, na mocy których od 1 listopada lekarze specjaliści będą mogli wypisywać pacjentom leki oparte na medycznej marihuanie.

Decyzję o przypisaniu pacjentowi leku opartego o medyczną marihuanę będzie mógł podjąć jedynie lekarz specjalista Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zmiany zostały zatwierdzone z powołaniem na zakończoną latem analizę prawną, a także rekomendacje przedstawione przez rządową radę doradczą ds. nadużywania narkotyków oraz główną konsultantkę medyczną kraju Sally Davies.

Nowe przepisy nie ograniczają liczby schorzeń, które usprawiedliwiają użycie medycznej marihuany, a także usuwają dotychczasowy wymóg zgody specjalnie powołanego panelu medycznego złożonego z zespołu lekarzy. Zmiana prawa ma w szczególności pomóc osobom, które cierpią na poważne przypadki epilepsji.

Decyzję o przypisaniu pacjentowi leku opartego o medyczną marihuanę będzie mógł podjąć jedynie lekarz specjalista - np. neurolog lub pediatra - a nie lekarz pierwszego kontaktu, i wyłącznie w sytuacji, kiedy na rynku nie ma odpowiedników takiego specyfiku.

Impulsem do wprowadzenia reformy było wiele głośnych spraw dotyczących stosowania olejku z marihuany przez dzieci z regularnymi zapaściami epileptycznymi.

Zmiana w prawie obejmie wszystkie części Wielkiej Brytanii: Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną.

Rekreacyjne stosowanie marihuany pozostanie nielegalne.