Władza publiczna odpowiada za jakość powietrza. Jak to wyegzekwować?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2018 19:48

Walka ze smogiem trwa, a władza publiczna stoi w obliczu odpowiedzialności cywilnej za jakość powietrza. Jak to zadziała w praktyce? - analizuje Gazeta Prawna.

Władza publiczna odpowiada za jakość powietrza. Jak to wyegzekwować?
Fot. Flickr/oatsy40 (CC BY 2.0)

Jednym z narzędzi walki ze smogiem stają się pozwy przeciwko władzy publicznej. Wskazuje na to choćby sprawa o zadośćuczynienie od państwa mieszkańca Rybnika, do której przyłączył się RPO, przygotowania do zbiorowego pozwu smogowego przeciwko państwu czy wyrok TSUE o jakości powietrza w Polsce.

Czytaj: Mieszkaniec Rybnika pozywa Polskę za smog

Ochrona środowiska naturalnego, a zatem zagwarantowanie czystego powietrza, należy do konstytucyjnych zadań państwa (por. zespół przepisów art. 5, 38, 68 ust. 4 i art. 74 Konstytucji RP). Przesłanką odpowiedzialności państwa za szkodę wyrządzoną działaniem władzy publicznej w myśl art. 77 ust. 1 konstytucji i art. 417 kodeksu cywilnego jest niezgodne z prawem działanie bądź zaniechanie.

Naruszenie prawa musi być jednak skonkretyzowane. Nie wystarczy powołanie się na ogólny obowiązek państwa - zadanie publiczne. Istotą procesu w takich sprawach jest zatem przede wszystkim wykazanie, jakie normy prawne i wynikające z nich obowiązki naruszyło państwo.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum