Wkrótce sąd ogłosi wyrok wobec kierowcy karetki - po wypadku w Puszczykowie

Autor: PAP • Źródło: PAP13 maja 2021 12:38

O sprawiedliwy wyrok prosił sąd Sebastian S., oskarżony ws. wypadku karetki pogotowia na przejeździe kolejowym w Puszczykowie. Zginęli lekarz i ratownik medyczny.

Wkrótce sąd ogłosi wyrok wobec kierowcy karetki - po wypadku w Puszczykowie
25 maja zapadnie wyrok po wypadku karetki na przejeździe w Puszczykowie 3 kwietnia 2029 r. Fot. archiwum RZ
  • W karetkę pogotowia, która utknęła na torach między opuszczonymi rogatkami, uderzył pociąg
  • Zginęli 30-letni lekarz i 42-letni ratownik medyczny. Kierowca ambulansu z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala
  • Piotr Żelasko i Artur Urbaniak, członkowie zespołu ratownictwa medycznego, którzy ponieśli tragiczną śmierć podczas pełnienia służby, zostali postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy odznaczeni pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi

Do wypadku na przejeździe kolejowym w podpoznańskim Puszczykowie doszło na początku kwietnia 2019 roku. W karetkę pogotowia, która utknęła na torach między opuszczonymi rogatkami, uderzył pociąg.

W karetkę uderzył rozpędzony pociąg

Kierowca karetki wjechał na tory na przejeździe kolejowym, pomimo tego że szlabany już się zamykały. Kiedy zorientował się, że nadjeżdża pociąg manewrował pojazdem by stanąć wzdłuż torów. Jednak nie udało mu się tak ustawić pojazdu, aby pasażerowie byli bezpieczni.

Zginął 30-letni lekarz i 42-letni ratownik medyczny. Kierowca z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Poznański sąd ma wydać wyrok w tej sprawie 25 maja.

Prokuratura oskarżyła kierowcę karetki Sebastiana S. o nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku której śmierć poniosły dwie osoby. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Proces kierowcy trwał od października

Proces mężczyzny ruszył w październiku ub. roku - w czwartek (13 maja) zamknięto przewód sądowy.

Prokuratura w mowie końcowej wniosła o wymierzenie oskarżonemu kary 4 lat pozbawienia wolności oraz nałożenie na niego przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 lat.

Prokuratura wniosła także o zasądzenie nawiązek na rzecz obu oskarżycielek posiłkowych po 50 tys. zł dla każdej z nich.

Pełnomocnicy oskarżycielek posiłkowych wnosili z kolei o najwyższy wymiar kary, czyli 8 lat pozbawienia wolności oraz o nałożenie na oskarżonego wieloletniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Obrońca oskarżonego podkreślał z kolei, że Sebastian S. codziennie od momentu wypadku przeżywa tę tragedię. Wniósł o sprawiedliwy wyrok. O to samo w ostatnim słowie prosił sąd Sebastian S.

Członkowie zespołu ratownictwa odznaczeni przez prezydenta

Poznański sąd wyda wyrok w tej sprawie 25 maja.

Piotr Żelasko i Artur Urbaniak, członkowie zespołu ratownictwa medycznego, którzy ponieśli tragiczną śmierć podczas pełnienia służby, zostali postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy odznaczeni pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi. Prezydent przyznał odznaczenia za ofiarne niesienie pomocy drugiemu człowiekowi i za poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum