Wieści z procesu: 40 tys. zł i drogie kosmetyki dla pani dyrektor

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2009 14:16

Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie, w sprawie oskarżonej o przyjmowanie łapówek byłej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, zeznawał pracownik jednej z firm współpracujących ze szpitalem.

Świadek Cezary O. pracował w firmie handlującej sprzętem medycznym różnych firm. Za wręczanie korzyści majątkowych pracownikom szpitali został prawomocnie skazany w innym procesie. Zeznał, że w zamian za przychylność i za udzielanie z dużym wyprzedzeniem informacji o przetargach dawał łapówki pracownikom  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

- Dyrektor Bożenie M. kilkakrotnie wręczałem pieniądze pod pretekstem rozwijania działalności lobbingowej szpitala. Dyrektor mówiła, że przeznaczy je na organizowanie imprez poza szpitalem, ale rachunków za te imprezy nie dostałem i tak naprawdę nie wiem, na co dyrektor wydała te pieniądze. W sumie przekazałem jej ponad 40 tys. zł - zeznawał Cezary O.

Świadek dodał, że dyrektor M. sugerowała mu wysokość „finansowego wsparcia”, mówiąc o tym wprost lub pisząc sumę na kartce.

Cezary O. dodał, że przed Bożym Narodzeniem na prośbę Bożeny M. kupił też kilka flakonów wody toaletowej i kremy, a wartą ok. 2 tys. zł paczkę z kosmetykami zostawił w jej sekretariacie.

Cezary O. przyznał, że żalił się pracownikowi szpitala, iż „dyrektor puści ich z torbami”. - Mówiłem mu to, by nie oczekiwał od nas zbyt wysokich łapówek, bo duże sumy płaciliśmy już pani dyrektor - precyzował świadek.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła Bożenę M., że w zamian za pozytywne rozstrzygnięcie przetargów b. dyrektor szpitala przyjęła co najmniej 50 tys. zł łapówek oraz kosmetyki o wartości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł.

Zdaniem prokuratury, na koszt firmy produkującej protezy stawów Bożena M. razem z mężem pojechała na wycieczkę najpierw do USA, gdzie zwiedzała fabrykę firmy, a następnie na karaibską wyspę Aruba.

Inna firma miała opłacić za Bożenę M. składkę członkowską w Warmińsko-Mazurskim Klubie Biznesu w wysokości 3250 zł, kolejna - zapłacić za pobyt w Grand Hotelu w Sopocie.

Razem z Bożeną M. oskarżonych jest pięciu pracowników szpitali w Gdańsku i Olsztynie odpowiedzialnych za organizowanie przetargów oraz pracownicy firm medycznych, którzy sprzedawali szpitalom sprzęt medyczny. Oskarżeni nie przyznają się do winy. Zdaniem prokuratury do ustawiania przetargów na sprzęt medyczny i leki miało dochodzić w latach 2002-2007.

Pracowników szpitali przedstawiciele czołowych firm farmaceutycznych i medycznych mieli korumpować pieniędzmi wypłacanymi jako „premie” lub 1 proc. wartości wygranego przetargu oraz opłacaniem im pobytu w hotelach, fundowaniem kolacji czy kupowaniem zagranicznych wycieczek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum