Wieluń: szaleniec z szablą na izbie przyjęć

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2010 10:55

Policjanci zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu wieluńskiego, który z szablą i nożem w ręku napadł na izbę przyjęć Szpitala Powiatowego w Wieluniu.

Lekarz nie odda, bo mu nie wolno.

Mężczyzna groził dyżurującym pielęgniarkom i lekarzowi, że ich „pozabija”.

Wezwani policjanci na sygnałach wjechali radiowozem pod izbę przyjęć. Wówczas mężczyzna zaatakował funkcjonariuszy. Policjanci używając pałki służbowej odparli atak napastnika i obezwładnili agresywnego mężczyznę. Nadal ustalane są motywy jego działania. Biała broń została zabezpieczona. Grozi mu do 10 lat pozbawiania wolności.

To kolejny przypadek agresji wobec lekarzy i pięlegniarek. Formy przemocy wobec personelu medycznego są przeróżne: obelgi, wyzwiska, groźby, naruszenie nietykalności cielesnej. Jak podkreślali uczestnicy niedawnej konferencji „Problematyka przemocy w praktyce lekarza” na ataki częściej narażone są pielęgniarki, rzadziej lekarze.

Agresja ze strony pacjentów i ich rodzin jest coraz większym problemem w szpitalach. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej przywołał wyniki badania CBOS z 2007 r., w którym wzięło udział 350 lekarzy: – Zapytano ich m.in. o to, czy padli ofiarą przemocy ze strony pacjentów lub osób występujących w ich imieniu. Ponad połowa – 51 proc. odpowiedziała twierdząco. 10 proc. przypadków agresji wiązało się z przemocą fizyczną wobec lekarzy. 0 18 proc. zdarzeń zawiadamiana była policja.

– W zetknięciu z agresją fizyczną czy słowną to zwykle lekarz jest słabszą stroną. Lekarze nie chcą, nie potrafią, a przede wszystkim nie wypada im się bronić. To właśnie jeden z wielu powodów, dla których rozpoczniemy szkolenia m.in. z zakresu psychologii. Nie możemy reagować agresją na agresję. Można i trzeba uczyć lekarzy postępowania w takich ekstremalnych – mówił w rozmowie z miesięcznikiem Rynek Zdrowia dr Maciej Hamankiewicz, przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum