×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielu przedsiębiorców może nie otrzymać świadczeń z ZUS, m.in. chorobowych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia15 stycznia 2018 14:08

Przez zmianę systemu księgowania składek i zaleganie z opłatami w ZUS dziesiątkom tysięcy przedsiębiorców ZUS może nie wypłacić świadczeń chorobowych lub macierzyńskich.

Wielu przedsiębiorców może nie otrzymać świadczeń z ZUS, m.in. chorobowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od stycznia br. firmy nie muszą wysyłać do ZUS przelewów na cztery różne rachunki, ale na jeden, wskazany przez ZUS. Ok. 200 tys. przedsiębiorców listów z nowym numerem rachunku składkowego jednak nie odebrało.

Jeśli wpłaty nie będzie na tym właściwym, Zakład stwierdzi dług i nie będzie wypłacał świadczeń chorobowych - pisze Gazeta Wyborcza.

Ponadto od stycznia br. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS będą w pierwszej kolejności trafiać na pokrycie długu. A to oznacza, że tysiące przedsiębiorców może nie otrzymać zasiłku chorobowego lub opiekuńczego na chore dziecko, może nie mieć prawa do płatnego urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego lub do świadczenia macierzyńskiego.

ZUS jeszcze w wakacje wysłał listy do 117 tys. przedsiębiorców, którzy płacili lub płacą ubezpieczenie chorobowe i którzy mieli długi z innego tytułu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze