Wielkopolskie: wyciek danych 50 tys. pacjenta szpitala

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2017 12:31

Zespół Cyberbezpieczeństwa firmy Deloitte wykrył w internecie bazę danych 50 tys. pacjentów Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole. Upublicznione zostały m.in. imię, nazwisko, adres, numer PESEL i dane medyczne, takie jak grupa krwi i diagnostyka.

Wielkopolskie: wyciek danych 50 tys. pacjenta szpitala
Fot. archiwum

Poszkodowani zostali więc narażeni na utratę prywatności na dwa sposoby - po pierwsze, ich dane mogły posłużyć np. do wyłudzenia pożyczek lub towarów. Po drugie, postronne osoby mogły zaznajomić się z danymi dotyczącymi stanu zdrowia, pisze gazeta.pl.

Najprawdopodobniej strona szpitala została przejęta przez hakerów, o czym świadczą pozostawione przez nich ślady.

W 2016 roku Deloitte przeprowadził badanie szpitali w 9 krajach. Większość z ankietowanych  nie posiadała polityki bezpieczeństwa regulującej w podstawowy sposób zasady ochrony danych pacjentów.

Od przyszłego roku tego typu incydenty mogą być kosztowne dla szpitali, ponieważ wejdą w życie przepisy, które nałożą na administratora danych osobowych restrykcyjne obowiązki. Za naruszenie zasad bezpiecznego przetwarzania danych będzie grozić wysoka kara finansowa nakładana przez GIODO - 10-20 milionów euro lub do 2 proc. lub 4 proc. wartości rocznego światowego obrotu przedsiębiorstwa.

Więcej: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum