Wielkopolskie: sposób na szybsze odszkodowanie

Autor: poznan.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 20 września 2013 14:16

Ponad 70 wniosków o ustalenie błędów lekarskich wpłynęło w tym roku do komisji ds. zdarzeń medycznych przy wojewodzie wielkopolskim. Najczęściej skarżymy się na ortopedów, położników i chirurgów. Część skarg dotyczy zakażeń szpitalnych - informuje Gazeta Wyborcza.

Wielkopolskie: sposób na szybsze odszkodowanie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Skarżący uiszcza opłatę (200 zł), składa wniosek i określa w nim sumę odszkodowania lub zadośćuczynienia. Za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia maksymalnie można żądać 100 tys. zł. Za spowodowanie śmierci lecznica lub ubezpieczyciel wypłaci rodzinie do 300 tys. zł.

Komisja orzeka jedynie, czy doszło do popełnienia błędu lekarskiego, czy postępowanie było zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Nie ustala, kto zawinił. I nie zasądza odszkodowania. Kwotę roszczenia proponuje szpital lub ubezpieczyciel. Jeśli strony się nie dogadają, zostaje im sąd.

- Od złożenia wniosku do wydania orzeczenia mijają cztery miesiące. Potem orzeczenie musi się jednak uprawomocnić, strony mogą się odwołać, zaskarżyć orzeczenie. Komisja ma kolejne 30 dni na rozpatrzenie odwołania, następny ubezpieczyciel lub szpital ma 30 dni na złożenie propozycji odszkodowania. Zatem czas od złożenia wniosku do wypłaty to ok. siedem-osiem miesięcy - mówi Wioletta Cieślak, przewodnicząca komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Więcej: http://poznan.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum