Wielkopolskie: 5 lat więzienia dla oskarżonego ws. afery jajecznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2015 20:15

Na 5 lat więzienia skazał w piątek (15 maja) sąd w Kaliszu (Wielkopolskie) Krzysztofa Z. m.in. za produkcję i sprzedaż szkodliwych jajek w proszku. Wytwarzany bez przestrzegania norm sanitarnych susz jajeczny trafiał do producentów żywności w całej Polsce.

Wielkopolskie: 5 lat więzienia dla oskarżonego ws. afery jajecznej

Na 58-letnim mieszkańcu Kalisza ciążyło ponad 70 zarzutów. Był oskarżony o oszustwa, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, a także o wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środka spożywczego szkodliwego dla zdrowia bądź życia.

Wartość sprzedanych do producentów żywności w całej Polsce produktów została oszacowana na ponad 20 mln zł. Według śledczych, produkcja suszu przebiegała poza właściwym nadzorem służb weterynaryjno-sanitarnych i bez utrzymania właściwego reżimu sanitarnego, zaś wykorzystywane do produkcji składniki były niewłaściwej jakości.

Mężczyzna był też oskarżony m.in. o liczne przywłaszczenia i oszustwa m.in. związane z oferowaniem do sprzedaży mieszkań w centrum Kalisza, oraz oszustwa związane z finansowaniem przez firmy leasingowe zakupu przez niego ciągów technologicznych do produkcji jajek w proszku.

Oprócz kary więzienia sąd orzekł też 50 tys. zł grzywny i pięcioletni zakaz prowadzenia działalności handlowej związanej z obrotem środkami spożywczymi. Nakazał też Krzysztofowi Z. naprawienie szkody względem osób, które wpłacały zaliczki na mieszkania, których nigdy się nie doczekali.

Wyrok nie jest prawomocny. - Kara orzeczona przez sąd była zgodna z wnioskiem złożonym przez prokuratora - powiedział w piątek PAP zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak.

Oprócz Krzysztofa Z., w sprawie oskarżone były także cztery inne osoby. Pozostali oskarżeni mieli uczestniczyć w oszustwach lub wytwarzać pewne ilości jajek w proszku. Osoby te wcześniej dobrowolnie poddały się karze. Sąd skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu lub kary grzywny.

Czytaj także: Pięć osób oskarżonych ws. produkcji szkodliwych jajek w proszku

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum