Wielkopolska: przecięli pacjentce jajowody - rusza proces lekarzy z Szamotuł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2012 10:19

13 kwietnia rozpocznie się w Poznaniu precedensowy proces ws. "pozbawienia możliwości płodzenia" Wioletty Szwak przez lekarzy ze Szpitala Powiatowego w Szamotułach. Kobieta dowiedziała się o tym fakcie dopiero po wyjściu z lecznicy.

Wielkopolska: przecięli pacjentce jajowody - rusza proces lekarzy z Szamotuł
Dwa lata temu podczas porodu przez cesarskie cięcie lekarze z Szamotuł przecięli pacjentce jajowody. Kobieta z pomocą działającej pro bono adwokat Małgorzaty Heller-Kaczmarskiej złożyła doniesienie do prokuratury - informuje Gazeta Wyborcza.

Prokuratura dwukrotnie sprawę umorzyła - lekarze powołali się na ustawę o swoim zawodzie, która pozwala poszerzyć operację bez zgody pacjenta, jeśli zagrożone jest jego życie. Ich zdaniem kolejne ciąże stwarzałyby takie właśnie zagrożenie. 

Sąd Rejonowy w Szamotułach umorzył sprawę prywatnego aktu oskarżenia Wioletty Szwak. Tę decyzję uchylił Sąd Okręgowy w Poznaniu. 13 kwietnia zacznie się zatem precedensowy proces.

W zachodniej demokracji wolę pacjenta postawiono ponad wiedzą medyczną i zaleceniami lekarza. Tak też określa te kwestie Europejska Konwencja Bioetyczna. Polska ją podpisała, ale nie ratyfikowała.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum