Wielkopolska: prokurator postawił zarzuty za publikację danych osób na kwarantannie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 19:31

Do dwóch lat pozbawienia wolności grozi 43-letniemu pracownikowi firmy zajmującej się wywozem odpadów w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). W kwietniu mężczyzna opublikował w internecie dane adresowe ok. 300 osób objętych kwarantanną - przekazała w piątek (30 października) PAP prokuratura.

Wielkopolska: prokurator postawił zarzuty za publikację danych osób na kwarantannie
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował PAP, że 43-letni Przemysław S., pracownik gnieźnieńskiej spółki zajmującej się wywozem odpadów, usłyszał zarzut nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych. - Podejrzany przyznał się do winy, ale odmówił składania wyjaśnień - powiedział prokurator.

Dodał, że w piątek 43-latek został poddany badaniu sądowo-psychiatrycznemu. - Prokurator miał wątpliwości co do poczytalności podejrzanego - wskazał Wawrzyniak. Przyznał, że nie wiadomo, jakie motywy kierowały Przemysławem S.

Pod koniec kwietnia w internecie opublikowano dane adresowe ok. 300 mieszkańców Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, którzy byli wówczas objęci kwarantanną. Na liście nie było nazwisk tylko adresy zamieszkania. Gnieźnieński sanepid potwierdził, że lista zawierała aktualne dane.

Za nieuprawnione przetwarzanie danych osobowych 43-latkowi grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat. - Podejrzany wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze. Ale najpierw musimy otrzymać opinię biegłych co do jego poczytalności - zaznaczył prokurator Wawrzyniak.

Szymon Kiepel (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum