Wielkopolska: prezes okręgowej rady aptekarskiej oskarżony o korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 12:35

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie Tadeusza B., który jako prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej za łapówkę miał wydać pozytywną opinię odnośnie otwarcia aptek. Mężczyzna chce dobrowolnie poddać się karze.

Wielkopolska: prezes okręgowej rady aptekarskiej oskarżony o korupcję
Prezes chce dobrowolnie poddać się karze, Fot. PTWP

Tadeusz B. został zatrzymany w styczniu podczas kontrolowanego wręczenia łapówki. Śledczy ustalili, że za pozytywną opinię miał przyjąć 50 tysięcy złotych.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus, Tadeusz B. został oskarżony o to, że na przełomie 2014 i 2015 roku, pełniąc publiczną funkcję prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, uzależnił wydanie pozytywnych rękojmi dotyczących otwarcia i prowadzenia aptek od korzyści majątkowej.

Zażądał za pośrednictwem innej osoby 120 tys. zł, po czym przyjął część tej kwoty. Sprawa wyszła na jaw, bo starający się o otwarcie aptek przedsiębiorca, po otrzymaniu korupcyjnej propozycji powiadomił policję.

Wraz z prezesem zatrzymana została jeszcze jedna osoba. Według prokuratury, Michał K. miał pośredniczyć w załatwianiu łapówki, on również został oskarżony w tej sprawie.

Tadeusz B. przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze, prokuratura nie ujawnia jednak o jaką karę wnioskuje oskarżony.

- Na tym etapie postępowania, kiedy do sądu skierowany jest wniosek o dobrowolne poddanie się karze, nie zabieramy głosu w tej sprawie. To sąd zdecyduje czy uwzględnić wniosek, czy też sprawa będzie prowadzona w postępowaniu zwyczajnym - powiedziała Mazur-Prus.

Głos Wielkopolski, który poinformował o sprawie, napisał w czwartek, że Tadeusz B. początkowo twierdził, że padł ofiarą misternej prowokacji. Przyznał się do winy, gdy poznał przedstawione mu przez śledczych dowody.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum