Wielkopolska: niebawem rozstrzygnięcie sprawy prywatyzacji w Puszczykowie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2009 09:19

30 czerwca ma zapaść wyrok w toczącej się od 4 lat sprawie związanej z prywatyzacją Szpitala im. Prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego w Puszczykowie.

Oskarżonymi w procesie są byłe władze powiatu poznańskiego, ówczesne kierownictwo szpitala w Puszczykowie oraz prezes spółki Szpitale Gdańskie. Prokuratura zarzuciła im m.in. niegospodarność w zarządzaniu szpitalem oraz oszustwo – informuje Gazeta Wyborcza.

W 2002 roku Tomasz W., prezes spółki Szpitale Gdańskie podpisał umowę ze starostwem, na mocy której wydzierżawił szpital i zobowiązał się wyprowadzić go z 30-milionowego zadłużenia. W akcie oskarżenia prokuratura stwierdziła, że podpisując umowę W. nie miał pewności, że uda mu się z niej wywiązać, gdyż ani "spółka matka" - Szpitale Gdańskie, ani "spółka córka" - Zespół Klinik Specjalistycznych w Puszczykowie nie posiadały wtedy wystarczającego kapitału.

Ponadto, zdaniem prokuratury, oskarżeni mieli nieracjonalnie zarządzać publicznymi pieniędzmi, pożyczając innej firmie 700 tys. zł, kiedy sami mieli zobowiązania na 28 mln zł.

Według prokuratury, najwyższy wyrok - 2 lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat - powinni dostać: prezes spółki Szpitale Gdańskie, były prezes i dyrektor szpitala w Puszczykowie, oraz ówczesny przewodniczący rady powiatu Marek N.

Obrońcy nie zgadzają się z zarzutami i w mowach końcowych wnioskowali o uniewinnienie swoich klientów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum