PAP/Rynek Zdrowia | 18-12-2013 16:42

Wielkopolska: lekarka nieprawomocnie skazana za sterylizację pacjentki

Sąd Rejonowy w Szamotułach (Wielkopolska) skazał Barbarę K. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę w wysokości 8 tys. zł. W 2009 roku lekarka podczas zabiegu cesarskiego cięcia dokonała sterylizacji Wioletty Szwak. Wyrok nie jest prawomocny.

Wioletta Szwak z Błot Wielkich (Wielkopolskie) domagała się od lekarki i od szpitala w Szamotułach, gdzie wykonano zabieg sterylizacji, pół miliona złotych zadośćuczynienia i odszkodowania.

Barbara K. została oskarżona o to, że w 2009 roku podczas zabiegu cesarskiego cięcia dokonała ubezpłodnienia Szwak, powodując u niej ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Według adwokata Małgorzaty Heller-Kaczmarskiej, Szwak została ubezpłodniona, mimo, że nie wyraziła zgody na taki zabieg, a w czasie operacji cesarskiego cięcia nie było sytuacji zagrażającej życiu, która by uzasadniała sterylizację. Sąd potwierdził winę i sprawstwo oskarżonej.

Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, na który składają się m.in. zeznania świadków, dokumentacja lekarska oraz opinia biegłych, oskarżona nie miała podstaw do dokonania zabiegu sterylizacji.

- Pokrzywdzona wyraziła zgodę na zabieg cesarskiego cięcia, ale nie ma mowy o wyrażeniu zgody na sterylizację. Oskarżona miała tego świadomość. Podczas zabiegu nie było sytuacji zagrożenia zdrowia pacjentki i decyzja o dokonaniu ubezpłodnienia została przez nią podjęta samodzielnie - uzasadnił sędzia Andrzej Klimowicz.

Jak powiedział sędzia, sąd zdecydował się na minimalną karę, ze względu na motywację, którą kierowała się oskarżona oraz wzorową opinię, jaką cieszyła się w środowisku.

- Nikt nie zarzuca oskarżonej, że działała z zamiarem zaszkodzenia pokrzywdzonej. Chciała jej pomóc, aby uchronić przed ryzykiem związanym z przyszłą ciążą. Nie jest to motywacja, która skazuje na szczególne potępienie. Sterylizację można było jednak dokonać w kolejnym zabiegu za zgodą poszkodowanej - mówił Klimowicz.