Wielkopolska: były prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej skazany za korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2015 11:34

Na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał poznański sąd rejonowy byłego prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Tadeusza Bąbelka. Sąd uznał, że mężczyzna uzależnił od łapówki wydanie pozytywnych opinii ws. otwarcia aptek.

Wielkopolska: były prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej skazany za korupcję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyrok został wydany bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Wymiar kary był zaproponowany przez prokuratora w uzgodnieniu z oskarżonym, który chciał poddać się jej dobrowolnie.

Tadeusz Bąbelek (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) został zatrzymany w styczniu podczas kontrolowanego wręczenia łapówki.

Sąd uznał go winnym, że na przełomie 2014 i 2015 roku, pełniąc publiczną funkcję prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, uzależnił wydanie pozytywnych rękojmi dotyczących otwarcia i prowadzenia aptek w Poznaniu od korzyści majątkowej. Od łapówki uzależnił też wydanie pozytywnych opinii dotyczących kierowników aptek.

Zażądał za pośrednictwem innej osoby 120 tys. zł, po czym przyjął część tej kwoty - 50 tys. zł. Sprawa wyszła na jaw, bo starający się o otwarcie aptek przedsiębiorca, po otrzymaniu korupcyjnej propozycji powiadomił policję.

- W ocenie sądu, wina i sprawstwo oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości. Oskarżony wyraził skruchę, przyznał się w całości do popełnionego czynu. W związku z tym, że oskarżony nie był wcześniej karany, kara uzgodniona z prokuratorem jest adekwatna do stopnia winy, stopnia społecznej szkodliwości czynu. Spełni ona swoje cele zapobiegawcze i wychowawcze - stwierdziła sędzia Marzena Gumpert-Frąckowiak.

Poza karą więzienia w zawieszeniu sąd orzekł także karę grzywny oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji w organach samorządu aptekarskiego. Mężczyzna w czerwcu sam zrezygnował z funkcji prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz członka tejże rady.

Tadeusza Bąbelka nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. - Cieszymy się, że ta sprawa znalazła finał sądowy. Uważamy, że rozstrzygnięcie sądu jest ze wszech miar rozsądne, słuszne i adekwatne do wagi tej sprawy - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku adwokat Krzysztof Urbańczak.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wraz z Tadeuszem Bąbelkiem zatrzymany został jeszcze jeden mężczyzna, który, według prokuratury, miał pośredniczyć w załatwianiu łapówki. Jego sprawa prowadzona jest oddzielnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum