Wielka luka w Polskim Ładzie. Niektórzy nie zapłacą ani grosza składki zdrowotnej i PIT-u

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 listopada 2021 18:00

Jest wielka luka prawna w Polskim Ładzie. W efekcie niektórzy nie zapłacą ani grosza składki zdrowotnej i PIT-u. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" z tej możliwości może skorzystać wiele osób, m.in. rodziny wielodzietne oraz emeryci.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w ramach programu Polski Ład Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • "Dziennik Gazeta Prawna" poinformowała o kluczowej luce prawnej dotyczącej tzw. PIT-u zero. Niektórzy nie zapłacą ani grosza składki zdrowotnej i PIT-u
  • Dzisiaj tzw. PIT-u zero mogą skorzystać osoby do 26 roku życia, a po wprowadzeniu Polskiego Ładu w obecnej formie, PIT zero będzie także dla m.in. dużych rodzin czy osób powracających z zagranicy
  • "DGP" przypomina także, że zarówno w Sejmie, jak i w Senacie opozycja wielokrotnie wskazywała, że szybkie tempo prac nad tak dużą nowelizacją przyczyni się do wielu błędów

Polski Ład jest dziurawy. Kto nie zapłaci składki zdrowotnej?

Gazeta wskazuje, że tak wynika z uchwalonego w ubiegłym tygodniu przez parlament Polskiego Ładu. Nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

- Jeśli wejdzie w życie w takim kształcie, w jakim ją uchwalono, to będzie zawierać istotną lukę w przepisach. Chodzi o tzw. PIT zero dla: dużych rodzin (z co najmniej czwórką dzieci), emerytów, którzy zawieszą pobieranie świadczenia i w tym czasie będą dalej aktywni zawodowo oraz o powracających z zagranicy - zauważa "DGP".

Jak podkreślają autorzy, dziś z podobnej preferencji mogą korzystać tylko młodzi podatnicy do 26. roku życia.

- Od przyszłego roku wszyscy beneficjenci zerowego PIT rozliczający się według skali podatkowej nie zapłacą podatku od przychodów do 115 528 zł (limit przychodów zwolnionych od podatku, wynoszący 85 528 zł plus kwota wolna 30 tys. zł) - wskazują.

0 zł składki zdrowotnej

To nie koniec. 

- Co więcej, rodzice w dużych rodzinach, seniorzy, którzy nie przejdą na emeryturę, oraz powracający z zagranicy będą płacić 0 zł składki zdrowotnej tak długo, jak długo nie wystąpi obowiązek naliczenia zaliczki na podatek. Co innego podatnicy do 26. roku życia; oni składkę płacą i nadal będą płacić - podkreśla dziennik.

Czytaj: Polski Ład i zmiany podatków. Jest poprawka ws. karty podatkowej dla lekarzy i pielęgniarek

Sprawdź: Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Opozycja była przeciwna szybkim działaniom

"DGP" przypomina, że zarówno w Sejmie, jak i w Senacie opozycja wielokrotnie wskazywała, że ekspresowe tempo prac nad tak dużą nowelizacją przyczyni się do wielu błędów.

- Najprawdopodobniej mamy do czynienia z jednym z nich. Może o tym świadczyć poprawka zgłoszona na etapie prac w Senacie przez senatora PiS. Była to próba szybkiego naprawienia błędu, a więc ratowania zaistniałej sytuacji. Poprawka nie zyskała jednak akceptacji większości senatorów i przepadła.

Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradcy podatkowego i partnera w Grant Thornton, Ministerstwo Finansów powinno jak najszybciej odnieść się do tego problemu. Księgowi będą bowiem mieli od 1 stycznia 2022 r. kłopot - czy naliczać składkę zdrowotną, czy tego nie robić. Odpowiednie zmiany trzeba też wprowadzić do programów księgowo-płacowych. "Niewykluczone, że do tego czasu przepisy zostaną zmienione. Mówi się o szybkiej nowelizacji Polskiego Ładu" - podkreśla "DGP".

Czytaj: Anestezjolodzy alarmują: zmiany podatkowe i Polski Ład grożą paraliżem w szpitalach

Ustawa o szpitalach. Miłkowski: trwają ostatnie prace. Konsultacje społeczne jeszcze w październiku?

Szpital tymczasowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba lekarzy, pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum