Wielka Brytania: sprawa Alfiego Evansa nasiliła dyskusję nt. zmiany prawa

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2018 13:01

Debatę nad zmianą prawa zainicjowali rodzice Charliego Garda - chłopca z jedną z chorób mitochondrialnych, który w lipcu ub.r. zmarł po odłączeniu od respiratora. Od dłuższego już czasu prowadzą oni konsultacje w tej sprawie m.in. z pediatrami, etykami, prawnikami, politykami i rodzicami po podobnych przejściach.

W Wielkiej Brytanii sądy, w przypadkach sporów dotyczących leczenia, mogą ograniczyć władzę rodzicielską, kierując się dobrem dziecka Fot. Archiwum

W Wielkiej Brytanii sądy, w przypadkach sporów dotyczących leczenia, mogą ograniczyć władzę rodzicielską, kierując się dobrem dziecka. Tak też stało się w przypadku Charliego - informuje Rzeczpospolita.

W zamierzeniu nowe prawo miałoby zapewnić rodzicom większą decyzyjność w sporach z lekarzami. W przypadku Alfiego Evansa kontynuację opieki proponował szpital Dzieciątka Jezus w Rzymie, lecz sąd nie wydał zgody na wyjazd dziecka. Rodzice odwoływali się, ale sąd apelacyjny podtrzymał tę decyzję.

Według proponowanych zmian, w podobnych sytuacjach pomagać miałaby, zanim sprawa trafi do sądu, m.in. specjalna platforma mediacyjna.

Propozycję nowych przepisów roboczo nazywa się "Charlies Law", czyli "Prawem Charliego", ale ostatnio coraz częściej także "Prawem Alfiego".

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum