Wielka Brytania: rząd walczy z alkoholizmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 18:37

Brytyjskie władze planują wprowadzenie zakazu organizowania w pubach konkursów, których uczestnicy prześcigają się w ilości wypijanego alkoholu.

Chcą też zakazać ofert w rodzaju „pijesz, ile chcesz“. Wszystko po to, by ograniczyć spożycie alkoholu wśród Brytyjczyków.

W odpowiedzi lekarze i przedstawiciele służby zdrowia zwracają uwagę, że rząd nie sięgnął po najskuteczniejszą broń: wyznaczenie minimalnych cen alkoholu.

Carys Davis, rzeczniczka organizacji Alcohol Concern, zwalczającej plagę pijaństwa, przyznała jednak, że zaproponowane zmiany są „lepsze niż nic“. W jej opinii zakaz konkursów w piciu i innych promocji może przyczynić się do ograniczenia problemu.

W ubiegłym roku naczelny lekarz Anglii i Walii Liam Donaldson ocenił, że kontrolowanie minimalnych cen alkoholu może przełożyć się na zmniejszenie o prawie 100 tys. liczby przyjęć do szpitali i ograniczenie liczby przestępstw o 45 tys. rocznie. Rządowe statystyki sugerują, że od 1991 roku w Wielkiej Brytanii podwoiła się liczba zgonów związanych ze spożywaniem alkoholu.

Nowe ustalenia najprawdopodobniej wejdą w życie w tym roku po przyjęciu ich przez parlament. Nałożą one na bary obowiązek sprzedaży mniejszych ilości alkoholu i podawania bezpłatnie wody.

Proponowane przepisy są podobne do dobrowolnego kodeksu opracowanego w 2005 roku przez stowarzyszenie reprezentujące browary i puby Beer and Pub Association. Kodeks wzywał do położenia kresu nieodpowiedzialnym promocjom. Zlecony przez rząd raport z 2008 roku twierdził jednak, że proponowane standardy były lekceważone.

Stowarzyszenie Beer and Pub Association podkreśliło też, że popiera metody walki z pijaństwem, ale rząd postępuje nie fair uderzając w bary, ponieważ w czasach recesji większość alkoholu sprzedaje się w supermarketach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum