Wielka Brytania: rusza śledztwo ws. masowych zakażeń wirusem HIV i WZW C

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2019 18:51

W Wielkiej Brytanii rozpoczęło się dochodzenie w sprawie największego skandalu w historii tamtejszej służby zdrowia. Jego skutkiem była śmierć 3 tys. osób.

Wielka Brytania: rusza śledztwo ws. masowych zakażeń wirusem HIV i WZW C
Do zakażeń dochodziło podczas transfuzji krwi Fot. Archiwum

Chodzi o ok. 5 tys. przypadków zakażenia podczas transfuzji krwi wirusami HIV i WZW C. Doszło do nich w latach 70. i 80. ubiegłego wieku - informuje rmf24.pl

Zakażone zostały w większości osoby chore na hemofilię, pacjenci, którym przetoczono krew podczas zabiegów operacyjnych lub po ich zakończeniu, a także rodzące.

Jedną z przyczyn było także podawanie środka "Factor 8", który był produkowany z dostępnych zapasów krwi i osocza. Substancja ta była importowana z USA, a według doniesień, dawcami krwi, z której ją produkowano, byli często więźniowie tamtejszych zakładów karnych.

Około 1200 dzieci zakażonych zostało w ten sposób wirusem HIV. Dorosłego wieku doczekało zaledwie 250 osób z tej grupy. Pacjenci, którzy zostali zakażeni WZW C, także narażeni byli na przedwczesną śmierć. Ten rodzaj zapalenia wątroby jest skutecznie leczony dopiero od 2013 r.

Dochodzenie weźmie pod uwagę zeznania 2,5 tys. osób. Potrwa dwa lata. Brytyjski rząd zapowiedział zwiększenie pomocy dla ofiar z 45 milionów do 75 milionów funtów.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum