Wielka Brytania: przymusowa operacja chorej na raka

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2010 15:43

Brytyjski sąd zdecydował o przymusowej operacji chorej na raka macicy. Kobieta nie godzi się na zabieg, bo

Zdaniem lekarzy, 55-letnia kobieta z obniżoną sprawnością umysłową, umrze, jeśli jak najszybciej nie podda się operacji usunięcia macicy, jajników i jajowodów. Ta jednak nie godzi się na zabieg, twierdząc, że „boi się szpitali i igieł”.

Lokalny wydział służby zdrowia złożył więc podanie do sądu opiekuńczego, by ten zmusił kobietę do poddania się operacji. Sąd się zgodził, uzasadniając, że chora, która ma trudności z przyswajaniem wiedzy, jest niezdolna do samodzielnego podjęcia racjonalnej decyzji.

Decyzja sądu wywołała oburzenie u etyków, prawników i organizacji broniących praw niepełnosprawnych. Ich zdaniem, zmuszanie kogoś do poddania się operacji, której się boi, jest sprzeczne z jego interesami. Wielu chorych na raka świadomie decyduje, że nie chce przechodzić zabiegu. Najczęściej nikt ich decyzji nie kwestionuje. Zaś każda przymusowa operacja jest formą agresji wobec pacjenta.

Podobne decyzje zapadają także w innych krajach. W 1995 roku w Izraelu toczyła się debata na temat etyki medycznej, po tym, jak lekarze uzyskali nakaz sądowy zmuszający 50-letnią pacjentkę do poddania się zabiegowi usunięcia raka macicy. Kobieta, która nie była ani chora psychicznie, ani upośledzona umysłowo, odmówiła poddania się operacji, bo jak twierdziła, „panicznie boi się zabiegu i woli umrzeć”.

Więcej: Rzeczpospolita

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum