Wielka Brytania: pielęgniarka odsunięta od pracy za noszenie krzyżyka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2010 14:33

Sąd uznał, że pracodawca miał rację, podejmując taką decyzję.

54-letnia Shirley Chaplin, pielęgniarka pracująca w szpitalu publicznej służby zdrowia w Exeter (Devon) przegrała sprawę o prawo do noszenia krzyżyka w czasie pracy. Niezrażona zapowiedziała wniesienie apelacji.

Pracodawca odsunął Chaplin od pracy z pacjentami i skierował do pracy biurowej, ponieważ przepisy dotyczące uniformu pielęgniarek zakazują noszenia symboli religijnych.

Według dyrekcji szpitala, krzyżyk na łańcuszku jest niezgodny z przepisami BHP, które zakazują noszenia naszyjników. Dyrekcja zaproponowała pielęgniarce, by krzyżyk nosiła w kieszeni lub przypięty do wewnętrznej strony służbowego ubrania.

Chaplin, która jest anglikanką z Wolnego Kościoła Anglii (Free Church of England), uznała te propozycje za wyraz braku szacunku do najważniejszego symbolu chrześcijańskiego. Zaznaczyła, że krzyżyk nie jest tym samym, co naszyjnik. Kobieta zasugerowała, że krzyżyk będzie nosiła na krótszym łańcuszku, ale dyrekcja szpitala odrzuciła ten pomysł.

Chaplin wytoczyła sprawę o dyskryminację ze względu na przekonania religijne, argumentując, że krzyżyk nosi od czasu bierzmowania, czyli od 16. roku życia, że jest on wyrazem jej wiary i motywuje ją do pracy. Jak zauważyła, dwóm lekarkom, muzułmankom z tej samej placówki, wolno nosić w pracy tradycyjne chusty.

Sędzia sądu w Exeter, John Hollow, uznał, że pracodawca postąpił rozsądnie wobec Chaplin. Wskazał przy tym, że noszenie krzyżyka nie jest ścisłym wymogiem religii chrześcijańskiej.

Chaplin uznała, że „wygląda na to, iż prawo nie jest po stronie chrześcijan”. Według niej, orzeczenie stwarza negatywny precedens, który spowoduje, że chrześcijanie będą czuć się napiętnowani w miejscu pracy i będą zmuszeni ukrywać swą wiarę.

Sprawa Chaplin odbiła się szerokim echem. Ujęli się za nią anglikańscy biskupi w liście do prasy, protestując przeciwko sekularyzacji forsowanej pod szyldem politycznej poprawności, czego efektem jest usuwanie religii z życia publicznego.

W innej sprawie o dyskryminację ze względu na przekonania religijne, wytoczonej przez pracownicę British Airways, Nadię Eweidę, sąd także stanął po stronie pracodawcy sprzeciwiającego się noszeniu krzyżyka do służbowego ubrania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum