Wielka Brytania: lekarze - obcokrajowcy pod lupą

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 30 grudnia 2012 19:21

Lekarze z zagranicznymi dyplomami muszą liczyć się z tym, że będą w Wielkiej Brytanii surowiej oceniani pod kątem przygotowania do zawodu. Blisko 2/3 lekarzy zawieszanych lub usuwanych z zawodu to obcokrajowcy - donosi "Sunday Telegraph".

Wielka Brytania: lekarze - obcokrajowcy pod lupą
W latach 2008-12 Naczelna Rada Lekarska GMC (General Medical Council) prowadząca rejestr lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu skreśliła bądź zawiesiła 669 lekarzy, z czego 420 (63 proc.) to posiadacze zagranicznych dyplomów.

Najwięcej z nich pochodzi z Indii. Na dalszych miejscach są Nigeria i Egipt. 27 lekarzy usuniętych lub zawieszonych w ostatnich pięciu latach pochodzi z nowych państw UE. W proporcji do ogółu zarejestrowanych w GMC, lekarze zagraniczni stanowią 36 procent.

Dane te uzyskał "Sunday Telegraph" w oparciu o przepisy o swobodnym dostępie do informacji oficjalnej (Freedom of Information).

GMC chce ustanowić nowy kurs wdrażania do standardów obowiązujących w zawodzie medycznym w Wielkiej Brytanii, uściślić weryfikacje lekarzy zgłaszających się do pracy oraz dokonać przeglądu testów sprawdzających praktyczne i lingwistyczne przygotowanie kandydata do zawodu.

Sprawa testów sprawdzających znajomość angielskiego dla kandydatów z UE jest jedną ze spornych spraw w stosunkach Londynu z UE. Bruksela takich testów nie wymaga, obecny rząd chce je wdrożyć.

Od grudnia brytyjska ochrona zdrowia wprowadziła również dla wszystkich praktykujących lekarzy doroczny sprawdzian mający ustalić, czy na bieżąco aktualizują wiedzę w ramach swojej specjalizacji. W żadnym innym kraju UE nie ma podobnej praktyki. Od początku br. zaostrzono także wymóg znajomości języka wobec kandydatów do zawodu spoza UE.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum