Polish Express/Rynek Zdrowia | 27-11-2015 09:29

Wielka Brytania: lekarze będą informować o pacjentach z zakazem prowadzenia samochodu

Lekarze w Wielkiej Brytanii będą informować DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency – centralna agencja - odpowiednik polskich wydziałów komunikacji) o pacjentach, którzy nie mogą prowadzić auta.

Fot. Graham Richardson/Flickr (CC BY 2.0)

Zdaniem rządu, nowy przepis pozytywnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Według nowych przepisów wprowadzonych przez General Medical Council (GMC), lekarze pierwszego kontaktu mają obowiązek informować DVLA, jeśli pacjent, z powodów medycznych, nie jest zdolny do prowadzenia pojazdów, a mimo przeciwwskazań zamierza nadal to robić.

Zdaniem lekarzy większość osób zachowuje się rozsądnie i nie siada za kierownicą, jeśli zdrowie im na to nie pozwala. Jednak pacjenci często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie mogą powodować na drodze. Każdorazowo lekarz jest zobowiązany do oceny ryzyka, jakie potencjalnie może spowodować pacjent.

Jak przekonuje Steve Gooding , dyrektor Fundacji RAC, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak choroby wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów. Dzięki decyzji lekarzy, wiele osób będzie mogło się prawidłowo leczyć i nie straci prawa jazdy. A przede wszystkim nie będzie powodować zagrożenia dla innych.

Więcej: www.polishexpress.co.uk