Wielka Brytania: lekarz stracił pracę, bo do brodatego pana nie chciał mówić „pani”

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2019 21:27

Zatrudniony przez brytyjskie ministerstwo pracy lekarz stracił pracę po tym, jak pytany przez przełożonego zadeklarował, że nie będzie się zwracał do wysokiego brodatego mężczyzny per "pani".

Wielka Brytania: lekarz stracił pracę, bo do brodatego pana nie chciał mówić „pani”
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr David Mackereth, 56-letni lekarz twierdzi, że stracił pracę z powodu swych przekonań religijnych. Mackereth pozwał pracodawcę do sądu pracy, postępowanie odbywa się w Birmingham.

Lekarz zeznał, że został przez przełożonego zapytany: "Jeśli zgłosi się do pana brodaty mężczyzna o wzroście 182 cm i powie, by mówić o nim per 'ona' i zwracać się do niego per 'pani', zrobi to pan?".

Lekarz odmówił i w miesiąc po otrzymaniu posady został zawieszony. Jak relacjonował, usłyszał od przełożonego, że jeśli nie zmieni zdania, z wielkim prawdopodobieństwem zostanie zwolniony. Ostatecznie stracił pracę.

W oświadczeniu przesłanym sądowi pracy David Mackereth przekonywał, że zdaje sobie sprawę, iż w "aktualnym klimacie politycznym" niektórzy, w tym "wierzący, że są transpłciowi", mogą czuć się urażeni jego poglądami. Zwrócił uwagę, że w wolnym społeczeństwie to zbyt słaby powód, by go cenzurować i zmuszać do działań niezgodnych z jego sumieniem.

Sprawa Davida Mackeretha przed sądem pracy w Birmingham ma zakończyć się w nadchodzącym tygodniu.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze