Wielka Brytania: jest raport w sprawie pękających implantów piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2012 15:01

Żel silikonowy w pękających implantach piersi, produkowanych przez francuską firmę PIP, nie stanowi długotrwałego zagrożenia dla zdrowia - głosi raport przygotowany pod kierunkiem dyrektora medycznego brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS Bruce'a Keogha.

Wielka Brytania: jest raport w sprawie pękających implantów piersi

W opublikowanym w poniedziałek (18 czerwca) dokumencie wskazano, że ów żel, choć nie był przewidziany do wytwarzania implantów, nie jest ani toksyczny, ani rakotwórczy. W Wielkiej Brytanii implanty PIP wszczepiono ok. 47 tys. kobiet; 95 proc. tych zabiegów zostało przeprowadzonych prywatnie. 

W styczniu ekipa profesora Keogha uznała, że nie ma wystarczających dowodów, by rekomendować rutynowe usuwanie implantów PIP. Obecnie przyznano, że implanty te pękają dwa razy częściej niż inne. Pacjentkom z objawami, wskazującymi na pęknięcie implantów, zalecono kontakt z lekarzem. 

W Wielkiej Brytanii kobietom, które poddały się zabiegowi wszczepienia tych implantów w ramach NHS, przysługuje ich bezpłatne usunięcie i wymiana. W Walii dotyczy to również pacjentek, które wszczepiły sobie implanty PIP prywatnie. W Anglii i Szkocji NHS bezpłatnie usuwa implanty prywatnym pacjentkom, ale nie wymienia ich na nowe. 

Implanty nieistniejącej już francuskiej firmy PIP (Poly Implant Prothese) wszczepiono ok. 500 tys. kobiet na całym świecie. Ponad 80 proc. tych produkowanych we Francji implantów trafiało na eksport, zwłaszcza do Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Rządy kilku krajów, w tym Francji i Niemiec, zaleciły ich profilaktyczne usuwanie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum