×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielka Brytania: fałszywe dyplomy kupowali też lekarze i pielęgniarki

Autor: polishexpress.co.uk/Rynek Zdrowia18 stycznia 2018 12:14

Sprawę odkryło i nagłośniło brytyjskie radio BBC 4. Według dziennikarzy śledczych Brytyjczycy wydali na "lewe" dyplomy prawie 500 tys. funtów. Były one kupowane także przez lekarzy i pielęgniarki.

Wielka Brytania: fałszywe dyplomy kupowali też lekarze i pielęgniarki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nadzorujący system edukacji Departament Edukacji (Department for Education) poinformował, że "podjął zdecydowane kroki, żeby walczyć z procederem fałszowania dyplomów", który uderza w "uczciwie uczących się". Zapowiedział także wzmożone kontrole.

Cały proceder odbywał się za pomocą tzw. diploma mill, czyli nielegalnie działających szkół i uniwersytetów, które "dają" dyplom każdej osobie, która za niego zapłaci. Jedną z największych firm zajmujących się takim procederem jest Axact, który reklamuje się jako "największa na świecie firma IT" i jest prowadzona przez osoby z Karaczi w Pakistanie, gdzie znajduje się call center firmy - podaje serwis polishexpress.co.uk.

Firma prowadzi strony takich uczelni jak "Brooklyn Park University" czy "Nixon University", na których oprócz fikcyjnych artykułów pozytywnie oceniających uczelnie znajdują się nawet zdjęcia uśmiechniętych "studentów". Dziennikarze dotarli do danych, które mówią, że tylko w latach 2013-2014 Brytyjczycy kupili poprzez firmę Axact ponad 3 tys. fałszywych dyplomów.

Wśród kupujących znajdował się personel kliniczny NHS - okuliści, pielęgniarki, psychologowie i konsultanci.

Według danych tylko 20 proc. pracodawców sprawdza swoich pracowników pod kątem prawdziwości ich dyplomów. Co ciekawe, kupowanie fałszywych dyplomów nie jest w Wielkiej Brytanii nielegalne, ale już za posługiwanie się nimi grozi 10 lat więzienia.

Więcej: www.polishexpress.co.uk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze