Wielka Brytania: do więzienia za zachęcanie do anoreksji?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2010 16:30

Anoreksja u nieletnich urasta w Europie do rangi problemu, którego nie da się rozwiązać bez odpowiednich uregulowań prawnych.

– Promowanie anoreksji powinno być nielegalne – uważa Graham Prince z Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Wielka Brytania ma najwyższy w Europie wskaźnik zaburzeń odżywiania. O odchudzaniu myślą już pięciolatki, zdarzają się cierpiące na anoreksję siedmiolatki. Według Królewskiego Kolegium Psychiatrów z chorobą tą zmaga się jedna na 150 dziewczynek i jeden na 1000 chłopców w wieku 15 lat. 40 procent nastolatek i jedna czwarta nastolatków o normalnej wadze ciała uważa, że jest ona zbyt wysoka.

Graham Prince przyznaje, że problemem są strony internetowe popychające użytkowników do anoreksji. Policja nie zajmuje się jednak ich likwidowaniem. Zdaniem eksperta rząd powinien powołać specjalny organ, który zająłby się kontrolą tego rodzaju treści w sieci, a prawo powinno umożliwiać zmuszanie właścicieli takich stron do ich usunięcia.

Jest to także problem w Hiszpanii. Według hiszpańskiej organizacji Protegeles, która tropi treści internetowe niebezpieczne dla dzieci, na takie strony wchodzi co piąty Hiszpan w wieku 8 – 17 lat. Z badań wynika, że połowa dzieci pomiędzy 8. a 12. rokiem życia boi się przytyć, a prawie połowa nieletnich będących na diecie nie ma nadwagi. Anoreksja dotyka coraz młodszych dzieci.

We Francji od 2008 roku jest prawo pozwalające surowo karać środki przekazu (także właścicieli stron WWW i autorów blogów) za promowanie chudości. Grozi za to do trzech lat więzienia i do 71 tysięcy euro grzywny. W Polsce propagowanie chorobliwej szczupłości nie podlega karze.

Więcej: Rzeczpospolita

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum