Większość konsultantów złożyło oświadczenia, ale są wakaty

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2015 06:11

Większość konsultantów medycznych złożyło oświadczenia dotyczące kontaktów z firmami medycznymi i koncernami farmaceutycznymi. Tym samym nie potwierdziły się obawy, że zmiana ustawy o konsultantach doprowadzi do tego, że zabraknie chętnych do piastowania takich stanowisk.

Większość konsultantów złożyło oświadczenia, ale są wakaty

W oświadczeniu konsultanci muszą ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie ich akcji, zasiadanie we władzach spółek, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze.

Odnotowany powinien też być fakt otrzymania prezentów o wartości przekraczającej 380 zł, w tym w formie wyjazdów na koszt firm.

Fala dymisji
Wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń w zeszłym roku wywołało falę dymisji. W sumie zrezygnowało ze swoich stanowisk blisko 100 konsultantów.

Odchodzący ze stanowisk jako powód wskazywali zazwyczaj liczne obowiązki zawodowe lub brak porozumienia z resortem zdrowia w kwestiach proponowanych zmian systemowych. Takie wzmożone odejścia dotyczyły w zasadzie każdego z regionów.

Na przykład w woj. łódzkim w drugiej połowie zeszłego roku zrezygnowało z funkcji 12 konsultantów. Zostali odwołani w drugiej połowie grudnia 2014 roku.

- W związku z nowelizacją ustawy z 6 listopada 2008 roku o konsultantach w ochronie zdrowia (koniecznością składania oświadczeń) rezygnację złożyło i odwołanych zostało 3 konsultantów, kolejnych 2 konsultantów zostało odwołanych w następstwie tego, że nie złożyli oni oświadczenia, 6 konsultantów odwołanych zostało z innych powodów, a 1 po złożeniu rezygnacji bez podania jej przyczyn - informuje nas Jacek Michalak z biura wojewody łódzkiego.

Poszukiwani, poszukiwana
Zmiany w przepisach spowodowały roszady na stanowiskach konsultanckich w całym kraju, a stanowiska te zaczęły początkowo świecić pustkami. Najwięcej wolnych stanowisk w było w Zachodniopomorskiem, gdzie w związku z rezygnacją konsultantów odnotowano ok. 70 proc. wakatów.

Proces rekrutowania nowych konsultantów trwa teraz w całym kraju. Za powoływanie konsultantów wojewódzkich odpowiedzialni są wojewodowie. I tak np. w województwie dolnośląskim obecnie poszukiwanych jest 22 konsultantów, 35 w województwie warmińsko-mazurskim, po 16 w Wielkopolsce i na Pomorzu, w woj. lubuskim 8, w woj. podkarpackim 9.

Wśród konsultantów krajowych na obsadzenia czeka stanowisko konsultanta w dziedzinie medycyny rodzinnej. Odchodzący z tego stanowiska konsultant jako przyczynę rezygnacji podał warunki umów, jakie Ministerstwo Zdrowia narzucało lekarzom rodzinnym podczas negocjacji pakietu kolejkowego w grudniu.

Prestiż stanowiska
Piastowanie funkcji konsultanta nie wiąże się z wysoką gratyfikacją pieniężną. Miesięczne wynagrodzenie konsultanta waha się pomiędzy 500 a 1000 zł. Niższe stawki zarezerwowane są dla konsultantów wojewódzkich, wyższe dla krajowych.

Do zadań konsultantów medycznych należy m.in. nadzór nad dostępnością do świadczeń medycznych w określonych rejonach; sprawdzanie czy zakłady opieki zdrowotnej realizują zadania z zakresu kształcenia i doskonalenia zawodowego personelu medycznego oraz sporządzanie opinii o potrzebach kadrowych w danej dziedzinie medycyny, farmacji.

Z pewnością funkcja konsultanta pozostaje prestiżową, dlatego wciąż znajdują się chętni do objęcia tego stanowiska. I nie przeszkadza im w tym konieczność „spowiadania się” z relacji z firmami farmaceutycznymi.

Jak ustaliliśmy większość obecnie urzędujących konsultantów wymagane oświadczenia jednak złożyła (w całym kraju jest ich ponad 1000).

Na przykład do wojewody wielkopolskiego wpłynęło 79 oświadczeń od konsultantów medycznych.

Ci odchodzą, co zostają
Jak przyznaje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego z obowiązku tego nie wywiązało się 6 konsultantów, jeden dopełnił formalności po upływie terminu. - Konsekwencją niezłożenia oświadczenia w terminie jest odwołanie na podstawie art.2 ust.2 ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz.U.z 2014 poz. 1135) - informuje Stube.

60 konsultantów wojewódzkich dla województwa warmińsko-mazurskiego złożyło oświadczenia w terminie, 15 konsultantów nie złożyło oświadczeń i tu również brak takiego oświadczenia skutkował odwołaniem z pełnione funkcji.

Oświadczenia od wszystkich urzędujących konsultantów wpłynęły m.in. do wojewody łódzkiego, podkarpackiego i śląskiego.

Konsultant z szybkiej ścieżki
W województwie podlaskim, lubuskim i mazowieckim oświadczenia w terminie nie złożyli tylko pojedynczy konsultanci. W efekcie oni też stracili swoje stanowiska. Podobnie sytuacja wyglądała w Małopolsce. Tu również jeden konsultant (w dziedzinie okulistyki) złożył oświadczenie po upływie ustawowego terminu i z tego powodu został odwołany z funkcji, …choć na krótko.

Mając na uwadze zapewnienie ciągłości realizacji przez konsultanta zadań opiniodawczych, doradczych i kontrolnych, wojewoda ponownie powołał konsultanta do pełnienia tej funkcji trybem tzw. „krótkiej ścieżki”, określonym w art. 8 ustawy.

- Konsultant powołany tym trybem pełnić będzie obowiązki do dnia powołania konsultanta zgodnie przepisami z art. 6 ustawy, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, tj. do 30 czerwca 2015 r. - wyjaśnia Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego.

Jak podał nam Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, w regionie 9 konsultantów oświadczeń nie złożyło i zrezygnowało z zajmowanego stanowiska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum