Większość Belgów popiera prawo do eutanazji dla nieletnich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2013 13:01

Blisko trzy czwarte Belgów opowiada się za rozszerzeniem prawa do eutanazji na osoby niepełnoletnie, cierpiące na nieuleczalną chorobę lub pacjentów z chorobą Alzheimera - wynika z sondażu opublikowanego w środę (2 października) w dzienniku La Libre Belgique.

Większość Belgów popiera prawo do eutanazji dla nieletnich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badanie na zlecenie tej gazety i publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego RTBF przeprowadzono w czasie, gdy do senackich komisji sprawiedliwości i spraw społecznych powraca debata na temat ewentualnej nowelizacji przepisów o eutanazji sprzed 11 lat.

Z sondażu wynika, że 38 proc. Belgów "całkowicie popiera", a 36 proc. "raczej popiera" rozszerzenie prawa do eutanazji na osoby poniżej 18. roku życia, głównie takie, które nie są w stanie zwrócić się o śmierć na życzenie, ponieważ są w śpiączce lub od dawna znajdują się w stanie wegetatywnym.

Ponadto 79 proc. Belgów popiera prawo do eutanazji dla osób starszych cierpiących na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera lub otępienie naczyniowe - czytamy. Chodzi o osoby, których stan pozwala im prosić o eutanazję.

"Wśród opinii publicznej, nawet wyborców chadeckich i centrowych, obecnie panuje zgoda co do rozszerzenia prawa dotyczącego eutanazji" - podsumowuje La Libre Belgique.

We wtorek (1 października) w belgijskich mediach szerokim echem odbiła się historia 44-letniego transseksualisty, który w poniedziałek poddał się eutanazji, choć nie cierpiał na śmiertelną chorobę. Jego decyzja wywołana była nieudanymi operacjami zmiany płci z kobiety na mężczyznę.

Według lekarza, który uczestniczył w eutanazji, spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do jej przeprowadzenia. - W tym przypadku możemy mówić o cierpieniach psychicznych nie do zniesienia - powiedział lekarz Wim Distlemans z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.

Zgodnie z prawem z 2002 r. w Belgii eutanazja jest dopuszczalna, jeżeli pełnoletni świadomy swoich czynów pacjent domaga się śmierci "dobrowolnie, w sposób przemyślany i czyni to wielokrotnie" i jeżeli nie jest poddany naciskom zewnętrznym. Jego choroba musi być nieuleczalna, a cierpienie fizyczne lub psychiczne "stałe i niedające się wytrzymać, bez możliwości jego złagodzenia".

W 2012 r. w Belgii zarejestrowano 1432 przypadki eutanazji, co było największą liczbą od 2002 roku.

Krajem, który jako pierwszy zalegalizował eutanazję osób poniżej 18. roku życia, była Holandia w 1988 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze