Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 09-12-2011 09:59

Więcej skarg pacjentów - droższe ubezpieczenie szpitali

Szpitale liczą się z podniesieniem składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przypuszczają, że od stycznia pacjenci częściej będą ubiegać się o odszkodowania za błędy medyczne. Wystarczy, że zapłacą 200 zł, by sprawą zajęła się wojewódzka komisja ds. zdarzeń medycznych.

Gdy komisja orzeknie, że pacjent ma rację, ubezpieczyciel szpitala musi zaproponować odszkodowanie. Pacjent może ubiegać o odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł za zakażenie lub uszkodzenie ciała, a jego rodzina o 300 tys. zł, jeśli zmarł.

Wraz ze wzrostem ryzyka wypłaty odszkodowań, wzrośnie stawka ubezpieczeniowa. Liczy się z tym Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny W Warszawie, który rocznie płaci 1,2 mln zł składki na ubezpieczenie.

Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego, wypowiadając się dla Gazety Wyborczej szacuje, że będzie musiał przeznaczyć na nie ok. 300 tys. zł rocznie. Balicki alarmuje, że został niespełna miesiąc, a nadal nie ma rozporządzenia ministra zdrowia, które regulowałoby sprawy związane z nowym, obowiązkowym ubezpieczeniem.

Więcej: www.gazeta.pl